Trudny powrót do szkoły. Czego nauczyły nas ostatnie miesiące?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 13:00
Pandemia wybiła nas z rytmu: dzieci przestały chodzić do szkół, rodzice wychodzić do pracy. – Przez te 5,5 miesiąca, gdy nasze dzieci były w domu, trochę pomieszały nam się role w rodzinie. Byliśmy nauczycielami, przewodnikami naszych dzieci, nie było innych dorosłych – mówi
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kuzina Natali

dziewczyna dziecko nastolatka nauka komputer 1200.jpg
Jak stworzyć dziecku korzystne warunki do nauki?

Jak ocenia gość audycji "Nie do powiedzenia" relacje, których doświadczaliśmy w czasie pandemii mogły nie być łatwe, bo nie jest dobrze, gdy ludzie są przez długi czas na siebie skazani. – Kiedy rodzic nagle staje się nauczycielem, który nie tylko musi przypilnować, czy dziecko zrobiło pracę domową, ale musi też wyjaśnić np. matematykę. Te relacje się mieszały. Są rodziny, które w tym czasie nie miały oddechu od siebie. Wakacje były do tej pory czasem, w którym rodziny mogły być ze sobą, w atmosferze lekkości i bliskości. To lato było czasem, który mógł nie być dobry dla rodzin. Jeśli my, jako rodzice, weźmiemy odpowiedzialność za nasze potrzeby, to nasze dzieci na tym zyskają – tłumaczy Monika Szymanik, trenerka Porozumienia bez przemocy.


Posłuchaj
114:41 2020_08_31 00_04_58_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Jak pomóc dziecku w powrocie do szkoły? (Nie do powiedzenia/Trójka)

 

nastolatek chłopak rodzic wychowanie 1200.jpg
Łagodna dyscyplina, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko

– Kiedy rozmawiam z osobami, z którymi pracuję, słyszę, że ich dzieciństwa były zupełnie normalne. Dla dziecka, to, czego doświadcza, jest jego normą. Gdy dziecko ma złe doświadczenia, potem może przenosić to na swoje dzieci, bo przecież "mnie nic się nie stało". Tymczasem, trzeba rozmawiać, rozumieć potrzeby, ale i stawiać granice. Jeśli nikt nie zwracał uwagi na moje emocje i potrzeby, to naturalnym jest, że nie będę zwracał uwagi na to u swojego dziecka. Samodzielnie trudno jest to zobaczyć – mówi Krzysztof Błażejewski, psychoterapeuta prowadzący Ośrodek "Inrelatio - przestrzeń rodziny".

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Krzysztof Błażejewski (psychoterapeuta prowadzący Ośrodek "Inrelatio - przestrzeń rodziny"), Monika Szymanik (trenerka Porozumienia bez przemocy)
Data emisji: 31.08.2020
Godzina emisji: 0.05

ml/gs

Czytaj także

"Tęsknota ma dwa bieguny"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 02:00
Czasem tęsknota nas uskrzydla, a czasem przygnębia i wyniszcza. Jak odnaleźć różnice pomiędzy różnymi wymiarami tęsknoty? Jak poradzić sobie z tęsknotą, która nie prowadzi nas do niczego dobrego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiegać uzależnieniom?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 02:00
Uzależnienia to temat trudny. Jak wyglądają ich początki? Jak można im zapobiegać? Jak przerwać coś, co może nas doprowadzić do tragicznych skutków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chorobie psychicznej można zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 02:00
Czy na chorobę psychiczną skazują nas geny, a my nie mamy na nią żadnego wpływu? Czy może jest odwrotnie? Jeżeli możemy zapobiec chorobom psychicznym, to którym? Jak to zrobić? – Bardzo niewiele jest sytuacji, w których zaburzenie jest zdeterminowane – mówi psychiatra dr Andrzej Cechnicki.
rozwiń zwiń