Ci, którzy odeszli i ci, którzy zostali

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 02:15
10 września obchodziliśmy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To temat skrajnie trudny, którego unikają wszyscy. Można powiedzieć - temat tabu. Bo jak rozmawiać o czynie, geście tak dramatycznym i ostatecznym w swoich skutkach? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Counselling

– Ważne jest, aby nie użalać nad tym, którego już nie ma, tylko skupiać się na tych, którzy zostali. Bo to są osoby najbardziej dotknięte traumą poprzez śmierć samobójczą – mówi terapeuta Daniel Dziewit, autor książki "Kiedy odchodzą".

– Tymczasem bardzo często narracja koncentruje się właśnie na tych, którzy odeszli. To gorzkie lamentowanie i użalanie się, połączone z oceną, kapturowym osądem osób, które zostały: matek, braci, sióstr, znajomych, kolegów z pracy. Moja książka koncentruje się na osobach, które z tą traumą, niekiedy zaskakującą, bezpośrednio się zmierzyły – dodaje.


Posłuchaj
107:24 2020_09_14 00_05_20_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Samobójstwo to bardzo trudny temat. Ale trzeba o nim rozmawiać! (Nie do powiedzenia/Trójka)

 

– Samobójstwo w mediach pojawia się w formie "nekrocelebryctwa" albo wcale. Bo jest brudne, brzydkie, odstrasza widzów, szczególnie młodych – zgadza się Maja Herman, psychiatrka i psychoterapeutka. I podaje przykład nastoletniej Uli, która napisała do niej z prośbą o wytłumaczenie merytoryczne, dlaczego ludzie popełniają samobójstwa, co się z nimi dzieje.

– Decyzja o zakończeniu życia jest uwarunkowana bardzo wieloma czynnikami i absolutnie nigdy to nie jest jedna rzecz. Tu wchodzi w grę biologia, genetyka, wychowanie, środowisko – tłumaczy Maja Herman.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Maja Herman (psychiatrka, psychoterapeutka), Daniel Dziewit (terapeuta uzależnień, autor książki "Kiedy odchodzą")
Data emisji: 14.09.2020
Godzina emisji: 0.05

pr/mk

Czytaj także

Między ciemnością a światłem w naszym życiu. Wydarzenia, które nas odmieniają

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 02:00
– Obserwując moje wnuki, przypomina mi się młodzieńczy okres mojego życia. Wyjście z domu, wejście w grupę rówieśniczą. Opuszczenie domu rodzinnego było dla mnie bardzo ekscytującym i trudnym doświadczeniem, rodzice przestali być jedynym autorytetem i wyznacznikiem świata – mówił psychoterapeuta Jacek Dzikowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzysy psychiczne – jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 00:00
Co czwarty Polak doświadcza kryzysu psychicznego. Na ten problem chce zwrócić uwagę Kamil Lorenc w swojej wędrówce po górach pod hasłem #PoGodnySzlak. Honorowy patronat nad akcją objął Rzecznik Praw Pacjenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy o strachu i nadziei

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 23:59
Pandemia koronawirusa sprawiła, że uniwersalne kwestie nadziei, tęsknoty, samotności, wyborów etycznych, a także lęku przed śmiercią i jakości relacji z najbliższymi stały się wyraźniejsze, domagające się odpowiedzi, które pozwolą nam lepiej żyć nie tylko w tej ekstremalnej sytuacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chorobie psychicznej można zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 02:00
Czy na chorobę psychiczną skazują nas geny, a my nie mamy na nią żadnego wpływu? Czy może jest odwrotnie? Jeżeli możemy zapobiec chorobom psychicznym, to którym? Jak to zrobić? – Bardzo niewiele jest sytuacji, w których zaburzenie jest zdeterminowane – mówi psychiatra dr Andrzej Cechnicki.
rozwiń zwiń