Psychologiczne aspekty otyłości

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 02:15
Niedawno ukazała się książka Małgorzaty Gołębiowskiej-Obary pod tytułem "Nadwaga, otyłość i psychologia". Brzmi poważnie, ale rozmawiamy o tym tak, by łatwo skorzystać było z tej wiedzy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/New Africa

Książka Małgorzaty Gołębiowskiej-Obary pod tytułem "Nadwaga, otyłość i psychologia" Książka Małgorzaty Gołębiowskiej-Obary pod tytułem "Nadwaga, otyłość i psychologia"

Książka Małgorzaty Gołębiowskiej-Obary poświęcona jest analizie zastosowania interwencji poznawczo-behawioralnych jako strategii wspomagających proces redukcji masy ciała. Terapia poznawczo-behawioralna jest uznawana za jedno z najbardziej skutecznych podejść w leczeniu otyłości oraz innych zaburzeń psychicznych jej towarzyszących. W części teoretycznej monografii zostały przybliżone kwestie złożonych przyczyn oraz konsekwencji nadmiaru kilogramów. Poszczególne rozdziały książki koncentrują się zarówno na uwarunkowaniach psychospołecznych, jak i biomedycznych.

Posłuchaj
113:51 2020_09_28 00_04_54_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Otyłość, a pschologia (Nie do powiedzenia/Trójka)

 

Zgodnie z tematyką szerzej został potraktowany temat zastosowania terapii poznawczo-behawioralnej we wspomaganiu redukcji masy ciała. Z kolei część empiryczna składa się z badań ilościowych oraz analizy jakościowej – studium przypadku psychoterapii poznawczo-behawioralnej osób z nadmiarem kilogramów. Książka może zainteresować zarówno praktyków zajmujących się pracą z osobami z nadmiarem kilogramów, jak i osoby zajmujące się tym tematem od strony naukowej.

Youtube/TVKORTOWO

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Małgorzata Gołębiowska-Obara (psychodietetyczka), Sylwia Prawdzik (terapeutka, psycholożka)
Data emisji: 28.09.2020
Godzina emisji: 0.04

ml

Czytaj także

Kryzysy psychiczne – jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 00:00
Co czwarty Polak doświadcza kryzysu psychicznego. Na ten problem chce zwrócić uwagę Kamil Lorenc w swojej wędrówce po górach pod hasłem #PoGodnySzlak. Honorowy patronat nad akcją objął Rzecznik Praw Pacjenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ci, którzy odeszli i ci, którzy zostali

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 02:15
10 września obchodziliśmy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To temat skrajnie trudny, którego unikają wszyscy. Można powiedzieć - temat tabu. Bo jak rozmawiać o czynie, geście tak dramatycznym i ostatecznym w swoich skutkach? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męska depresja – temat trudny, wstydliwy i przemilczany

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 02:15
Niedawno ukazała się książka Terrence'a Reala "Nie chcę o tym mówić" poświęcona właśnie męskiej depresji. I już na jej początku autor pisze, że "mężczyzna postrzega depresję jako stan kompromitujący i zawstydzający, więc najczęściej pozostaje ona nierozpoznana ani przez niego, ani przez jego otoczenie". Dlaczego tak się wstydzimy czegoś, co jest po prostu chorobą?
rozwiń zwiń