Męskie – niemęskie. Z czym dzisiaj mierzy się mężczyzna?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 02:15
Niedawno obchodzono "Dzień chłopaka". W mediach społecznościowych natychmiast pojawiły się pytania kto właściwie jest mężczyzną, a kto chłopakiem? I życzenia, aby panowie ogólnie najpierw "dorośli"... Jakie wyzwania stoją przed mężczyznami i czym dzisiaj jest męskość?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Od panów oczekuje się, żeby byli zdecydowani, męscy, w związku stanowili to przysłowiowe "silne ramię", na którym można się wesprzeć, ale zarazem i w to ramię - wypłakać się. Z drugiej jednak strony panie oczekują, że kiedy już mężczyzna wróci z pracy, w której zarabia górę pieniędzy, to natychmiast zajmie się dzieckiem, nawet niemowlakiem, odciążając w tym matkę. Jak sprostać tym oczekiwaniom, jak się w tym odnaleźć? 


Posłuchaj
109:21 2020_10_05 00_04_22_PR3_Nie_do_powiedzienia.mp3 Jakie wyzwania stoją przed mężczyznami, czym dzisiaj jest męskość? (Nie do powiedzenia/Trójka)

– Zachodnia kultura nauczyła mężczyzn, aby ukrywać swoją emocjonalność i wrażliwość. Smutek czy złość nazywane są negatywnymi lub złymi emocjami i jako mężczyźni nie powinniśmy tego okazywać – tłumaczy psycholog i psychoterapeuta Krzysztof Błażejewski.

Podobne uważa Marcin Grudzień, psychoterapeuta i socjolog męskości: – Kultura i otoczenie, mimo wielu zmian dziejących się na naszych oczach, hołubią wizerunek twardego mężczyzny, który stawia na konkrety. Rzadko zagląda do świata swoich emocji i potrzeb, a robi to dopiero wtedy, gdy coś się dzieje coś złego. Bo przecież "chłopaki nie płaczą". 

– Dla wielu mężczyzn to trudne, aby się zdecydować na wizytę u psychoterapeuty. Często sięgają po taką pomocy dopiero wtedy, kiedy dzieje się w ich życiu coś bardzo trudnego, np. rozwód lub poważne kłopoty w relacjach z dziećmi – dodaje Marcin Grudzień.

– W dzisiejszych czasach mężczyźni są o wiele bardziej wrażliwi, otwarci na emocjonalność. I bardzo dobrze! Jednak druga strona medalu jest taka, że wielu mężczyzn nie pozwala sobie na tę wrażliwość i emocjonalność. Traktują je jako słabość. Tymczasem mężczyzna, który jest w stanie przeżywać i pokazywać swoje emocje, to silny mężczyzna – mówi Krzysztof Błażejewski.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Krzysztof Błażejewski (psycholog, psychoterapeuta, prowadzi ośrodek InRelatio - Przestrzeń rodziny), Marcin Grudzień (psychoterapeuta, socjolog męskości, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Ośrodek Psychoterapii i Wsparcia dla Rodzin Plaster Miodu)
Data emisji: 05.10.2020
Godzina emisji: 0.04

pr


Czytaj także

Rozmowy, które pozostają w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 02:00
Każdy z nas ma za sobą rozmowy, które szczególnie zapamiętał i które odcisnęły na nas pewne piętno. Temat ten poruszyliśmy wraz z naszymi gośćmi, psychologami i psychoterapeutami – Dominikiem Geblerem oraz Sobiesławem Zakrzewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ci, którzy odeszli i ci, którzy zostali

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 02:15
10 września obchodziliśmy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To temat skrajnie trudny, którego unikają wszyscy. Można powiedzieć - temat tabu. Bo jak rozmawiać o czynie, geście tak dramatycznym i ostatecznym w swoich skutkach? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męska depresja – temat trudny, wstydliwy i przemilczany

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 02:15
Niedawno ukazała się książka Terrence'a Reala "Nie chcę o tym mówić" poświęcona właśnie męskiej depresji. I już na jej początku autor pisze, że "mężczyzna postrzega depresję jako stan kompromitujący i zawstydzający, więc najczęściej pozostaje ona nierozpoznana ani przez niego, ani przez jego otoczenie". Dlaczego tak się wstydzimy czegoś, co jest po prostu chorobą?
rozwiń zwiń