Jak mądrze i dobrze towarzyszyć odchodzącym bliskim? 

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 12:47
Wyniki raportu o ostatnich chwilach szczęścia, który powstał w puckim hospicjum pod wezwaniem św. Ojca Pio, założonym przez księdza Jana Kaczkowskiego, mówią, że szczęście, nawet na tym ostatnim etapie życia, jest możliwe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Mateusz Marek

shutterstock rodzice zaloba 1200 .jpg
Śmierć dziecka: jak sobie z tym poradzić?

Raport opracowany w puckiej placówce to duża praca interdyscyplinarnego zespołu wykonana w okresie 15 lat działalności hospicjum. – Osoby, które znajdują się obecnie w trudnej sytuacji zupełnie nieoczekiwanie, m.in. z powodów epidemicznych, mogą tam zajrzeć i znaleźć podpowiedź, jak poradzić sobie z tym czasem trudnym, jeśli dotyka on nas albo naszych bliskich – przyznaje Anna Jochim-Labuda, dyrektor hospicjum pod wezwaniem św. Ojca Pio. 

Posłuchaj
112:40 2020_11_02 00_05_03_PR3_Nie_Do_Powiedzenia.mp3 Trudne pożegnania. Jak towarzyszyć najbliższym, którzy odchodzą? (Nie do powiedzenia/Trójka)

 

Jak dodaje psycholog Anna Saletra, raport jest swojego rodzaju opowieścią o opiece nad pacjentami w puckiej placówce. Odnosząc się do obecnej trudnej sytuacji, rozmówczyni Agnieszki Furtak-Bilnik zaznaczyła, że obojętnie jak wiele się zmienia wokół nas, potrzeby osoby chorej terminalnie pozostają takie same. Jedną z najważniejszych pozostaje bliskość osób ważnych dla nas.

samobójstwo smutek FREE_1200_660.jpg
Ci, którzy odeszli i ci, którzy zostali

– Wraz z pojawieniem się pandemii zostały wprowadzone zasady, które nie pozwalają bliskim czy rodzinom być z pacjentami. Do tej pory hospicjum było miejscem pełnym życia. Rodziny z kubkami herbaty, w kapciach przemierzały korytarze. Dzieci biegały, bawiły się. Teraz zostało to zawieszone. Początek tej zmiany był bardzo trudny, wymagał dużej dozy empatii i kojenia niepokojów zarówno pacjentów, jak i rodzin. – Wypracowaliśmy system, który pozwala być blisko, choć już nie bezpośrednio przy łóżku. Włączyliśmy kontakt telefoniczny, Skype'owy, poprzez komunikatory – wyjaśnia psycholog. Jak mówi, także bliscy pacjentów, z którymi nie ma werbalnego kontaktu, też mają szansę połączyć się online i towarzyszyć swoim bliskim głosem, opowiadając na przykład o przebiegu dnia. 

W audycji wiele miejsca poświęciliśmy podkreśleniu wagi rozmowy zarówno z chorym jak i jego rodziną, o ich oczekiwaniach i lękach, związanych z pobytem w hospicjum generalnie, a także z obecną epidemiczną sytuacją.  

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Anna Jochim-Labuda (dyrektor Hospicjum Pw. Św. Ojca Pio w Pucku, pielęgniarka, specjalista opieki paliatywnej) i Anna Saletra (psycholog i psychoonkolog w puckim hospicjum) 
Data emisji: 2.11.2020
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Między ciemnością a światłem w naszym życiu. Wydarzenia, które nas odmieniają

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 02:00
– Obserwując moje wnuki, przypomina mi się młodzieńczy okres mojego życia. Wyjście z domu, wejście w grupę rówieśniczą. Opuszczenie domu rodzinnego było dla mnie bardzo ekscytującym i trudnym doświadczeniem, rodzice przestali być jedynym autorytetem i wyznacznikiem świata – mówił psychoterapeuta Jacek Dzikowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie w obliczu diagnozy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 02:00
Jak poradzić sobie z wiadomością o ciężkiej chorobie – naszej lub bliskiej nam osoby? Jak się wobec takiej osoby zachować? Jak funkcjonować ze świadomością, że nasze życie już nie będzie takie samo, jak przed diagnozą? – Ważna jest cierpliwość i świadomość, że nie ma prostych recept – odpowiada psychoonkolog Anna Długołęcka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W opuszczonym gnieździe

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 02:00
Jest wrzesień, wiele młodych osób wyjeżdża z rodzinnych domów do szkoły, na studia, do pracy. A rodzice zostają z opuszczonym gniazdem.
rozwiń zwiń