Pandemia: narastająca przemoc domowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 02:15
Wszelkie statystyki na ten temat są jednoznaczne: w czasie pandemii wzrósł odsetek osób dotkniętych przemocą domową. Jest to zjawisko szczególnie niepokojące w obecnej sytuacji, kiedy ponownie zostały ograniczone kontakty społeczne. Jak można pomóc osobom ofiarom przemocy domowej? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Paul Biryukov

przemoc domowa rodzina małżeństwo mąż żona 1200.jpg
Czy dzięki ustawie ograniczymy przemoc domową?

Nie statystyki są najważniejsze, ale realna pomoc. Z jakiej pomocy mogą skorzystać ci, którzy doświadczają przemocy od osób, z którymi przebywają pod jednym dachem? Co mają zrobić, by nie czuć się osamotnione, jak dać sobie i dzieciom wytchnienie i choć odrobinę spokoju? Jak wyrwać się z tej sytuacji?


Posłuchaj
114:25 2020_11_09 00_04_55_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Lockdown wzmaga przemoc domową. Jak pomóc ofiarom? (Nie do powiedzenia/Trójka)

– Podczas pierwszego lockdownu zgłosiło się do nas telefonicznie ponad 50 procent więcej osób. I bardzo wiele wskazywało, że właśnie to przymusowe zamknięcie oraz duża zmiana i stres, jaki niosła ze sobą sytuacja pandemiczna, spowodowały wzrost liczby osób doświadczających przemocy domowej – mówi Katarzyna Łagowska z Centrum Praw Kobiet. 

– Wzrosła nie tylko liczba przypadków przemocy, ale zmieniła się też forma oraz sposób szukania pomocy – dodaje terapeutka i negocjatorka rodzinna Monika Perdjon, również z Centrum Praw Kobiet. – Do CPK zawsze można było przyjść na wstępną konsultację, można było też skorzystać z telefonu zaufania. Teraz, kiedy osoba stosująca przemoc jest w tym samym pomieszczeniu lub za ścianą, to szukanie pomocy jest zdecydowanie utrudnione –tłumaczy. 

Z tego też powodu pojawiła się inicjatywa, aby osobom, którym trudno jest zadzwonić i skorzystać z telefonu interwencyjnego, udzielać pomocy na czacie. –  I w poprzednim lockdownie, i obecnie właściwie wszystkie nasze działania przeszły na telefon i do sieci – potwierdza Katarzyna Łagowska.

STOP PRZEMOCY Wspieramy Centrum Praw Kobiet/YouTube CrimeInvestigationPL

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Katarzyna Łagowska (Centrum Praw Kobiet), Monika Perdion (mediatorka rodzinna, terapeutka, Centrum Praw Kobiet)
Data emisji: 9.11.2020
Godzina emisji: 0.04

pr

Czytaj także

Czy to wstyd być bitą żoną?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 13:30
Milion kobiet każdego roku jest bitych i poniżanych przez własnego partnera. A tylko 90 tysięcy ma odwagę zgłosić ten fakt na policję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla ofiar przemocy domowej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 01:00
Celem akcji społecznej "Kocham. Szanuję" jest nagłośnienie problemu przemocy domowej i dotarcie do ich ofiar oraz świadków z informacją o tym, gdzie szukać pomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafię reagować po pobiciu sąsiadki?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:00
Co 40 sekund średnio dochodzi w Polsce do przemocy domowej. Przemocy doświadcza cztery miliony kobiet rocznie!
rozwiń zwiń