Ojcostwo w czasach ciągłego pośpiechu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 15:00
– Ojcostwo jest czymś dynamicznym. Zmienia się wraz z rozwojem rodziny, ze wzrostem dzieci. Zmienia się także obecnie, w czasie pandemii. To może wiązać się ze zmianami wartości, ze zmianami w naszych ojcowskich priorytetach zwłaszcza w sytuacji pojawienia się problemów z pracą czy faktu, że codzienność rodziny wygląda inaczej niż do tej pory – mówi Janusz Wardak, prezes Stowarzyszenia "Akademia familijna".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jacob Lund

mężczyzna rozmyslanie_1200.jpg
Męskie – niemęskie. Z czym dzisiaj mierzy się mężczyzna?

Jak przekonują goście audycji "Nie do powiedzenia", właściwe ustawienie priorytetów jest rzeczą, o którą należy raz na jakiś czas zadbać. Pomocne w tym mogły być m.in. warsztaty i dyskusje w grupach tematycznych, jakie odbyły się w ramach internetowej konferencji "Jak wyznaczać ojcowskie priorytety?", Wydarzenie, które obyło się 14 listopada, zorganizowała inicjatywa Tato.Net.


Posłuchaj
115:08 2020_11_23 00_05_21_PR3_Nie_Do_Powiedzenia.mp3 Jak wychować szczęśliwe dzieci? Ojcostwo w czasie pandemii (Nie do powiedzenia/Trójka)

dziecko rodzic ojciec wyjazd pożegnanie 1200.jpg
W opuszczonym gnieździe

Jak przyznaje dr Dariusz Cupiał, twórca inicjatywy Tato.Net m.in. odnosząc się do badań prowadzonych przez organizację na poziomie deklaracji dla większości z nas rodzina i rodzicielstwo są najważniejsze. – "Schody" rozpoczynają się w życiu praktycznym, kiedy okazuje się, że pomimo tego, że rodziny są razem, trudno znaleźć przestrzeń, którą nazwalibyśmy czasem rodzinnym – ocenia gość Agnieszki Furtak-Bilnik. Organizacja pomaga nie tylko w formułowaniu priorytetów, ale także we wdrażaniu ich w życie, podpowiadając jak tworzyć przestrzeń zarówno rodzinną, jak i taką, w ramach której ojciec mógłby poświęcić czas osobno każdemu ze swoich dzieci. 

Aby nie zapominać w codziennym zabieganiu o wadze rodziny, warto patrzeć na nią długofalowo, na przykład zadając sobie pytania, jak będzie wyglądało życie mojej rodziny, gdy dzieci dorosną, biorąc pod uwagę to, co robię teraz. – Czy to jak postępuję, jak się odnosimy do siebie, jak rozwiązujemy problemy, przybliża nas do tego, aby dzieci wychodząc z domu, były szczęśliwymi ludźmi, którzy potrafią się realizować i dawać szczęście innym – sugeruje Janusz Wardak.  

przyjaźń relacja 1200.jpg
Dobre relacje z innymi. Dobre, czyli jakie?

– Ten czas jest szczególnie naznaczony różnymi ograniczeniami i trudnościami. Tam, gdzie one są, pojawiają się nowe potrzeby i możliwości i stąd idea spotkania w ramach forum Tato.Net. W tym roku odbyło się ono już po raz 12 – mówi dr Dariusz Cupiał. Forum jest płaszczyzną spotkania mężczyzn o bardzo różnym ojcowskim stażu. Zarówno tych, którzy są na jego początku, mając małe dzieci, jak i tych, którzy mają dorosłe dzieci i sami są się dziadkami. – Celem spotkania jest dalszy rozwój. Do końca naszych dni możemy się uczyć i spełniać także w ojcostwie. Stąd idea spotkania, aby dzielić się najlepszymi praktykami i doświadczeniami

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: dr Dariusz Cupiał (twórca inicjatywy Tato.Net), Janusz Wardak (prezes Stowarzyszenia "Akademia familijna")
Data emisji: 23.11.2020
Godzina emisji: 0.05

gs

Czytaj także

Co jest najważniejsze w byciu dobrym ojcem?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 19:11
Często mówi się, że córeczkom bliżej do matek, a synom do ojców. Jak się okazuje – nic bardziej mylnego. Jak być dobrym ojcem i nie zwariować od nadmiaru stereotypów i oczekiwań ze strony społeczeństwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojcowie dla ojców

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 19:00
Spotykają się raz w miesiącu. W małych, kilkuosobowych grupach szczerze rozmawiają o tym, jak to jest być ojcem. Wymieniają się doświadczeniami związanymi z wychowaniem dzieci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieści z życia współczesnego ojca. "Zaangażowanie i dobry humor"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:46
- Dyskusja o tym, że zmienia się model ojcostwa, sprowadza się dziś do tego, że ojciec staje się pełnoprawnym rodzicem. I tak po prostu powinno być - podkreślał w Dwójce Błażej Staryszak, opowiadając o współtworzonej z Krzysztofem Wiśniewskim książce "Tata nie ma siły".
rozwiń zwiń