Adopcja nie musi być tematem tabu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 02:15
O adopcji właściwie się nie rozmawia. To temat wstydliwy, temat tabu. A przecież taka rozmowa jest bardzo potrzebna: dla osób, które chcą adoptować dzieci, dla tych, które już adoptowały, ale też dla lekarzy zajmujących się dziećmi adopcyjnymi, a nawet tych rodzin, które żyją w pobliżu, są znajomymi. Najwyższy czas odczarować adopcję.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay/geralt

dziecko rodzic ojciec wyjazd pożegnanie 1200.jpg
W opuszczonym gnieździe

Na polskim rynku pojawiła się książka "Odczarować adopcję" napisana przez Magdalenę Modlibowską, prezes Fundacji Wsparcia Rodzin "Po Adopcji". Autorka oparła ją na swoich wieloletnich doświadczeniach – jest matką trójki dzieci: dwójki adoptowanych, jednego własnego – ale także na doświadczeniach innych rodzin adopcyjnych.


Posłuchaj
114:16 2020_12_07 00_05_18_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Odczarować adopcję (Nie do powiedzenia/Trójka)

Autorka "Odczarować adopcję" przeprowadza czytelnika przez cały proces adopcyjny, ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. Oprócz solidnej porcji wiedzy i znajomości faktów otrzymujemy wiele poruszających opowieści i prawdziwych historii, które pomagają oswoić się z adopcją i poznać jej specyfikę. –Odczarowywanie to dla mnie pokazywanie rzeczywistego obrazu. Bo o adopcji krąży bardzo dużo mitów, stereotypów, często uważa się, że to jest temat delikatny, wręcz tabu – tłumaczy Magdalena Modlibowska.

– Moim wyzwaniem, wręcz misją życiową jest m.in. pomaganie w ten sposób, że o adopcji się mówi. Mówi tak, jak o naturalnym rodzicielstwie, dzieli się swoimi pięknymi doświadczeniami, ale też tymi gorszymi – jak każda matka – mówi autorka książki. 


Okładka książki Magdaleny Modlibowskiej "Odczarować adopcję. Przewodnich dla tych, którzy chcą odnaleźć swoje dziecko", fot. Wydawnictwo Mamania Okładka książki Magdaleny Modlibowskiej "Odczarować adopcję. Przewodnich dla tych, którzy chcą odnaleźć swoje dziecko", fot. Wydawnictwo Mamania

– Zauważyłam, że kiedy w towarzystwie, podczas takiej właśnie rozmowy mówiłam: "ja adoptowałam swoje córki", ludzie reagowali zatrzymaniem, milczeniem. To nie było samo w sobie pejoratywne, ale nadawało trochę takiego strasznego odbioru. Dlaczego nie mówią: "o, super!", dlaczego nie gratulują? – pyta pani Magdalena. – Tymczasem za granicą, nieważne w jakim towarzystwie, reakcje były zupełnie naturalne: "o, gratuluję ci!", "a jak to jest adoptować dziecko?", "czy dziewczynki są biologicznym rodzeństwem?", "jak długo trwa proces adopcyjny w Polsce?" – opowiada.


***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: Magdalena Modlibowska (prezes Fundacji Wsparcia Rodzin "Po Adopcji", autorka książki "Odczarować adopcję")
Data emisji: 7.12.2020
Godzina emisji: 0.05

pr

Czytaj także

Co daje nam rodzina?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 22:22
W "Klubie Trójki" – rodzina. Małgorzata Sikorska, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, napisała na jej temat znakomitą książkę, opartą na badaniach, które przeprowadziła: "Praktyki rodzinne i rodzicielskie we współczesnej Polsce – rekonstrukcja codzienności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męskie – niemęskie. Z czym dzisiaj mierzy się mężczyzna?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 02:15
Niedawno obchodzono "Dzień chłopaka". W mediach społecznościowych natychmiast pojawiły się pytania kto właściwie jest mężczyzną, a kto chłopakiem? I życzenia, aby panowie ogólnie najpierw "dorośli"... Jakie wyzwania stoją przed mężczyznami i czym dzisiaj jest męskość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia: narastająca przemoc domowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 02:15
Wszelkie statystyki na ten temat są jednoznaczne: w czasie pandemii wzrósł odsetek osób dotkniętych przemocą domową. Jest to zjawisko szczególnie niepokojące w obecnej sytuacji, kiedy ponownie zostały ograniczone kontakty społeczne. Jak można pomóc osobom ofiarom przemocy domowej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojcostwo w czasach ciągłego pośpiechu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 15:00
– Ojcostwo jest czymś dynamicznym. Zmienia się wraz z rozwojem rodziny, ze wzrostem dzieci. Zmienia się także obecnie, w czasie pandemii. To może wiązać się ze zmianami wartości, ze zmianami w naszych ojcowskich priorytetach zwłaszcza w sytuacji pojawienia się problemów z pracą czy faktu, że codzienność rodziny wygląda inaczej niż do tej pory – mówi Janusz Wardak, prezes Stowarzyszenia "Akademia familijna".
rozwiń zwiń