Wolontariat: potrzeba i wyzwanie współczesności

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 02:15
Kończący się rok to czas skłaniający nas do refleksji nad tym, co było, jak możemy się zmienić, co nie zostało zaspokojone, na jakie nowe działania możemy sobie pozwolić. Czy jednym z nich może być wolontariat?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: addkm/Shutterstock.com

senior samotność izolacja osoba starsza kobieta 1200.jpg
Każdy ma swojego seniora

Procesy globalizacyjne powodują, że otaczająca nas rzeczywistość staje się płynna, zaskakuje zmianami, które zachodzą z dnia na dzień. Z tego powodu wolontariat, który łączy się z postawą Dobrego Samarytanina i pojęciem miłosierdzia, ewoluuje w czasie, przybierając różne formy.


Posłuchaj
114:54 2020_12_28 00_05_38_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Wolontariat - twórcza droga rozwoju własnego ja (Nie do powiedzenia/Trójka)

– Rzeczywistość zmieniła swoje oblicze, dlatego wolontariat jest teraz niezwykle istotny. Tracimy bezpośredni kontakt ze sobą, nie spotykamy się tak, jak kiedyś. Człowiek staje się jak samotna wyspa – mówi dr Jolanta Machowska-Goc, współredaktorka książki "Wolontariat w dobie płynnej rzeczywistości".

– Jestem osobą, która jest zaangażowaną w działalność wolontariacką 24 godziny na dobę. Mam pod opieką dwie starsze osoby: moją mamę, która jest obecnie osobą niepełnosprawną, nie porusza się samodzielnie, jest bardzo schorowana. I moją ciocię, która cierpi na chorobę Alzheimera – opowiada dr Beata Sufa, która również jest współredaktorką książki "Wolontariat w dobie płynnej rzeczywistości".


Wolontariat w dobie płynnej rzeczywistości Wolontariat w dobie płynnej rzeczywistości

– To nie jest nic spektakularnego: wszystkie czynności, które wykonuję, pomagając im i wspierając, to czynności dnia codziennego – tłumaczy. – Ale pomyślałam sobie, że często nie uświadamiamy sobie, że dajemy siebie innym. A to nam przynosi ogromną satysfakcję, nastraja nas pozytywnie – dodaje.

– Nie ukrywam, że mimo braku snu, zmęczenia, widzę sens swojego życia, swojego postępowania. Chcę żyć dla nich i chciałabym, aby one żyły dla mnie jak najdłużej – deklaruje dr Sufa.

Wolontariat w wolnym czasie.../YouTube Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

*** 

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: dr Jolanta Machowska-Goc, dr Beata Sufa (redaktorki książki "Wolontariat w dobie płynnej rzeczywistości")
Data emisji: 28.12.2020
Godzina emisji: 0.05

pr

Czytaj także

Zrozumieć starość

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 00:00
W ramach kampanii "Zrozumieć starość" opublikowany został "Poradnik dla rodzin i opiekunów seniorów". Na czym polega jego wyjątkowość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zostać wolontariuszem?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 22:00
W krajach zachodnich, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, w wolontariat międzynarodowy angażuje się wiele osób, zwłaszcza młodzieży. A jak jest w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność osoby starszej w izolacji – jak z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 12:39
– Aspekt psychologiczny izolacji bardzo źle wpływa na samopoczucie każdego z nas, a osób starszych w szczególności – przypomina wolontariuszka stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich" Dagmara Krzesińska.
rozwiń zwiń