Samotność – niechciany towarzysz pandemii

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 02:15
– Zauważyłam, że samotność to temat, który najbardziej Państwa porusza, w tej sprawie przychodzi do mnie najwięcej maili. Dlatego też postanowiłam go poruszyć na nowo, tym bardziej że czas pandemii jeszcze bardziej zaostrza ten problem – powiedziała na początku audycji "Nie do powiedzenia" jej autorka Agnieszka Furtak-Bilnik.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Anna Kutukova

speed dating online randka rozmowa 1200.jpg
Wirtualny speed dating – lek na samotność w czasach zarazy

Sami ze sobą

Minął już prawie rok, odkąd jesteśmy zamknięci w domach, a samotność, która niejednokrotnie doskwierała nam jeszcze przed pandemią, przybrała na sile. Osoby odwiedzające gabinet jednego z naszych gości – terapeutki uzależnień i psychoterapeutki Magdaleny Kaczmarek - jeszcze częściej poruszają temat samotności, którą należy rozumieć nie tylko jako uczucie odizolowania od bliskich, ale i nieprzyjemną konieczność stanięcia twarzą w twarz z samym sobą. 

Posłuchaj
204:42 2021_01_04 00_05_38_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Pandemia samotności (Nie do powiedzenia/Trójka)

 

– Zdecydowanie więcej osób mówi o tym, że w momencie, gdy straciły pracę, czują, że nie wiedzą, co zrobić ze swoim czasem – zauważyła psychoterapeutka. – Nagle znalazły się bez źródła dochodów i muszą nauczyć się dzielić tę przestrzeń same ze sobą. Praca do tej pory odciążała nas psychicznie od myślenia o dodatkowych rzeczach. Teraz zostaliśmy sami – tłumaczyła. 

– W tej samotności bardzo dużo się dzieje: poczucie wykluczenia, poczucie bycia niezrozumianym, wewnętrzna pustka, żal, lęk, brak nadziei – wymieniał Krzysztof Maracewicz, psycholog, psychoterapeuta i seksuolog.

Przytulić samotność

Najłatwiejszym sposobem na poradzenie sobie z tymi uczuciami jest ucieczka w obowiązki, w hobby czy używki. Jak więc poradzić sobie z tymi emocjami w zdrowy sposób? Czy samotność da się oswoić i zaakceptować, a nawet "przytulić", by później móc z niej wyjść?

– Człowiek ma bardzo dużą trudność z mówieniem o uczuciach, znalezieniem ich w sobie, nazwaniem. Gdy zdecyduje się pójść na terapię, pracuje nad tym, by o tych uczuciach mówić. Wtedy otwiera się wiele furtek, w których stronę możemy pójść – mówiła Magdalena Kaczmarek. 

Samotność w czterech ścianach. Kiedy nie masz oparcia w bliskich - dr M. Śniegulska i M. Mruczyk/
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

*** 

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Magdalena Kaczmarek (terapeutka uzależnień, psychoterapeutka w gabinecie psychoterapii "Co tam?"), Krzysztof Maracewicz (psycholog, psychoterapeuta i seksuolog z Centrum Psychoterapii i Rozwoju "Kontakt" w Warszawie)
Data emisji: 04.01.2021
Godzina emisji: 0.05

kr

Czytaj także

Samotność osoby starszej w izolacji – jak z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 12:39
– Aspekt psychologiczny izolacji bardzo źle wpływa na samopoczucie każdego z nas, a osób starszych w szczególności – przypomina wolontariuszka stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich" Dagmara Krzesińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego przeżywamy problemy, których tak naprawdę nie ma?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 02:15
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że choć 90 procent naszych "czarnych scenariuszy" nigdy się nie realizuje, nasz organizm przeżywa je tak, jakby były rzeczywistością. Dlaczego tak jest i jak to zmienić? O tym w audycji Agnieszki Furtak-Bilnik "Nie do powiedzenia", dla której punktem wyjścia była książka "Jak przyciągać dobre rzeczy" autorstwa specjalistki z zakresu psychiatrii Marian Rojas Estape.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia: narastająca przemoc domowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 02:15
Wszelkie statystyki na ten temat są jednoznaczne: w czasie pandemii wzrósł odsetek osób dotkniętych przemocą domową. Jest to zjawisko szczególnie niepokojące w obecnej sytuacji, kiedy ponownie zostały ograniczone kontakty społeczne. Jak można pomóc osobom ofiarom przemocy domowej? 
rozwiń zwiń