Rafał Gręźlikowski opowiada o najpiękniejszych zamkach w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 08:50
W pierwszym wydaniu naszego wakacyjnego cyklu podążamy szlakiem zamków, ruin i legend wraz z podróżnikiem Rafałem Gręźlikowskim, który tylko w Europie odwiedził około tysiąca lokacji zamkowych.
Audio
  • Rafał Gręźlikowski o najpiękniejszych zamkach w Polsce
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec Foto: shutterstock.com/Dziurek

Rafał Gręźlikowski to także autor świeżo wydanej książki "Zamki, ruiny i legendy". Który z zamków, które się w niej pojawiły, zapamiętał najbardziej?

– Z takich najbardziej niezwykłych miejsc warto wspomnieć zamek Grodziec. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w naszym kraju wznosiły się wulkany. Mamy taką krainę wygasłych wulkanów na Dolnym Śląsku. Na szczycie jednego z nich w czasach średniowiecza wzniesiony został zamek Grodziec. Wiedzie do niego niezwykle kręta droga na szczyt, nagle stają mury jak z baśni, potężne, jeszcze z samodzielną wieżą ostatniej obrony wysuniętą poza obręb zamku, z mostem zwodzonym. W tym zamku szukano bursztynowej komnaty – odpowiada podróżnik.

By poznać jeszcze więcej malowniczych opowieści naszego gościa, warto wysłuchać dołączonego nagrania oraz, oczywiście, sięgnąć po album "Zamki, ruiny i legendy" wydany przez Sonar Literacki.

***

Tytuł audycji: Cudze chwalicie 
Autor: Elżbieta Korczyńska
Gość: Rafał Gręźlikowski (podróżnik)
Data emisji: 02.07.2019
Godzina emisji: 8.50

kr

Czytaj także

Grzegorz Gawlik - kolekcjoner wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 13:05
Mruczą, plują, wybuchają i fascynują. Każdy z nich jest inny i ma swój charakter. O zdobywaniu wulkanów opowiada w Trójce Grzegorz Gawlik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Slow life w Krainie Wygasłych Wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 12:00
Ewelina i Krzysztof stworzyli miejsce dla osób pragnących skosztować nie tylko slow foodowych potraw, ale i nieco wolniejszego trybu życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naturalne skarby Dolnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:00
– Sudecka zagroda edukacyjna to nowoczesne centrum nauki o Ziemi, gdzie wszystko staje się przygodą – mówi Grażyna Dobroń
rozwiń zwiń