Historia, o którą można się potknąć

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 08:50
– To, o czym mówię, to miejsca, obok których przechodzimy na co dzień i ich nie zauważamy – podkreśla Artur Filipowicz z youtubowego kanału Topowa Dycha.
Audio
  • Co czyni miejsce historyczne wartym zobaczenia? (Cudze chwalicie/Trójka)
Zamek w Ogrodzieńcu
Zamek w OgrodzieńcuFoto: Jaroslaw Gregorowicz/Shutterstock

– W Warszawie jest pewien bunkier. Znajduje się przy ulicy Krajewskiego na Żoliborzu. Ringstand 58c to typ małego żelbetonowego schronu, który dla przechodnia wygląda jak wystająca na 20-30cm z ziemi przybudówka. Gdy pojechaliśmy kręcić materiał do odcinka, były tam nie tylko nieczystości, ale i zaparkowany samochód – opowiada youtuber.

Jak zauważa gość audycji, warte zobaczenia atrakcje historyczne to nie tylko obiekty. – Będąc aktywnym rekonstruktorem historycznym, odwiedzałem wiele zamków, gdzie odbywają sie imprezy historyczne. Jednym z nich jest zamek w Ogrodzieńcu i odbywający się tam Najazd Barbarzyńców. Pojawiają się tam Słowianie i Wikingowie, a każdego dnia odbywają się bitwy – dodaje Artur Filipowicz.

Czy zwiedzanie opuszczonych budynków jest niebezpieczne? Co można znaleźć obecnie w Atomowej Kwaterze Dowodzenia w Kampinosie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Cudze chwalicie
Autor: Elżbieta Korczyńska
Gość: Artur Filipowicz (youtuber)
Data emisji: 4.07.2019
Godzina emisji: 8.50

ml/mk

Czytaj także

Grzegorz Gawlik - kolekcjoner wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 13:05
Mruczą, plują, wybuchają i fascynują. Każdy z nich jest inny i ma swój charakter. O zdobywaniu wulkanów opowiada w Trójce Grzegorz Gawlik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Slow life w Krainie Wygasłych Wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 12:00
Ewelina i Krzysztof stworzyli miejsce dla osób pragnących skosztować nie tylko slow foodowych potraw, ale i nieco wolniejszego trybu życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naturalne skarby Dolnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:00
– Sudecka zagroda edukacyjna to nowoczesne centrum nauki o Ziemi, gdzie wszystko staje się przygodą – mówi Grażyna Dobroń
rozwiń zwiń