"Spisek przeciwko Ameryce" – antyutopia Philipa Rotha na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 11:35
– "Spisek przeciwko Ameryce" to alternatywna historia USA, którą amerykańskie kino kocha w ostatnich latach wyjątkowo mocno – mówi Łukasz Adamski.
Audio
  • "Spisek przeciwko Ameryce" – totalitarne USA według króla seriali (Adamski seryjny/Trójka)
Kadr z serialu Spisek przeciwko Ameryce
Kadr z serialu "Spisek przeciwko Ameryce"Foto: mat. promocyjne

Miniserial "Spisek przeciwko Ameryce", którego scenariusz oparto na motywach powieści Philipa Rotha pod tym samym tytułem przedstawia alternatywną historię Ameryki podczas II wojny światowej, opowiedzianą z punktu widzenia robotniczej rodziny żydowskiej z New Jersey. Jej członkowie obserwują, jak rozwija się kariera polityczna Charlesa Lindbergha, bohaterskiego lotnika i ksenofobicznego populisty, który zostaje wybrany nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Pod jego wpływem naród zwraca się w stronę faszyzmu.

Serial "Spisek przeciwko Ameryce" można oglądać na małych ekranach od 16 marca (foto: mat. promocyjne) Serial "Spisek przeciwko Ameryce" można oglądać na małych ekranach od 16 marca (foto: mat. promocyjne)

– Serial sygnuje David Simon, który odpowiada za takie perełki telewizji jak "Prawo ulicy" czy "Kroniki Time Square". Jestem zachwycony wykreowanym na ekranie Nowym Jorkiem lat 40. Detale, klimat ulicy, slang przedmieść – wszystko to dowodzi, dlaczego ten gość jest królem amerykańskich seriali. Po "Spisek przeciwko Ameryce" warto sięgnąć też dla kapitalnie pociągniętego wątku, który występował już u Rotha w "Amerykańskiej sielance" – wątku buntu zmanipulowanych przez złą ideologię młodych umysłów przeciwko rodzicom – ocenia autor audycji.

***

Tytuł audycji: Adamski seryjny
Prowadzi: Łukasz Adamski
Data emisji: 24.03.2020
Godzina emisji: 11.28

mat. prasowe/kr

­

Czytaj także

"Fleabag" – (tragi)komedia, która czerpie od najlepszych

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 11:40
– Nagrodzony Złotym Globem za najlepszy komediowy serial roku "Fleabag" (w Polsce znany pod jakże inteligentnym i oddającym sedno akcji tytułem "Współczesna dziewczyna"), to nie tylko jeden z najzabawniejszych brytyjskich seriali ostatnich lat, ale też zaskakująco przenikliwa tragikomedia – zapowiada Łukasz Adamski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kidding" – słodko-gorzka przypowieść o przemijaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 11:40
– W pierwszym sezonie Carrey dokonał aktorskiego ekshibicjonizmu. Pierwsze odcinki drugiego sezonu pokazują, że "Kidding" będzie jeszcze mocniejszym wejściem w duszę upadłej ikony telewizji – ocenia Łukasz Adamski drugą część serialu Dave'a Holsteina, którą można oglądać od 9 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dan Schneider – heros z sąsiedztwa. O "Farmaceucie" J. Willoughby Nasona i J. Fursta

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 11:35
– To niezwykła opowieść o prawdziwym herosie, nie ze stali, ale z krwi i kości. Zapominamy o takich ludziach, woląc unosić się na skrzydłach Kapitana Marvela – mówi Łukasz Adamski o tytułowym "Farmaceucie", czyli Danie Schneiderze.
rozwiń zwiń