"Kalifat" – o terroryzmie poruszająco i bez politycznej poprawności

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 11:35
 – To zaskakujące, ale i znamienne, że najciekawsze filmowe opowieści o terroryzmie w ostatnim czasie pojawiają się w kinematografii europejskiej – tymi słowami rozpoczął swoją opowieść o ośmioodcinkowym serialu "Kalifat" Łukasz Adamski.
Audio
  • Wokół serialu "Kalifat" Wilhelma Behrmana (Adamski seryjny/Trójka)
Kadr z serialu Kalifat
Kadr z serialu "Kalifat"Foto: mat. promocyjne

Planowany atak ISIS na Szwecję łączy losy grupy kobiet –  w tym uwiedzionej niegdyś radykalizmem islamskim, a dziś uwięzionej w Syrii obywatelki Szwecji oraz prowadzącej ją przez telefon funkcjonariuszki szwedzkiego wywiadu. Widzimy też uroczego i charyzmatycznego młodego nauczyciela, który prowadzi w Skandynawii nabór do ISIS.

– "Kalifat" to kawał poruszającego, momentami paradokumentalnego serialu jak działa w Europie państwo Państwo Islamskie. Ma specyficzną, uliczną chropowatość i, co ważne, bez zbytniej poprawności i politycznej, obnaża niebezpieczeństwa islamskiego radykalizmu – ocenia autor audycji.

***

Tytuł audycji: Adamski seryjny
Prowadzi: Łukasz Adamski
Data emisji: 31.03.2020
Godzina emisji: 11.33

mat. prasowe/kr/gs

­

Czytaj także

"Fleabag" – (tragi)komedia, która czerpie od najlepszych

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 11:40
– Nagrodzony Złotym Globem za najlepszy komediowy serial roku "Fleabag" (w Polsce znany pod jakże inteligentnym i oddającym sedno akcji tytułem "Współczesna dziewczyna"), to nie tylko jeden z najzabawniejszych brytyjskich seriali ostatnich lat, ale też zaskakująco przenikliwa tragikomedia – zapowiada Łukasz Adamski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kidding" – słodko-gorzka przypowieść o przemijaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 11:40
– W pierwszym sezonie Carrey dokonał aktorskiego ekshibicjonizmu. Pierwsze odcinki drugiego sezonu pokazują, że "Kidding" będzie jeszcze mocniejszym wejściem w duszę upadłej ikony telewizji – ocenia Łukasz Adamski drugą część serialu Dave'a Holsteina, którą można oglądać od 9 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dan Schneider – heros z sąsiedztwa. O "Farmaceucie" J. Willoughby Nasona i J. Fursta

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 11:35
– To niezwykła opowieść o prawdziwym herosie, nie ze stali, ale z krwi i kości. Zapominamy o takich ludziach, woląc unosić się na skrzydłach Kapitana Marvela – mówi Łukasz Adamski o tytułowym "Farmaceucie", czyli Danie Schneiderze.
rozwiń zwiń