Arcydzieła kina mafijnego. "Mit mafii zrósł się z magią popkultury"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 11:40
– 80-letni maestro Marca Bellocchio to ostatni przedstawiciel potęgi włoskiego kina z lat 60. Fellini, Visconti, Bertolucci, Rossellini wszyscy od nas odeszli, on pozostał i w zeszłym roku nakręcił brawurowy, nowoczesny i błyskotliwy film o przetrąceniu w latach 80. kręgosłupa Cosa Nostrze – opowiada Łukasz Adamski. 
Kadr z filmu Zdrajca Marca Bellocchio
Kadr z filmu "Zdrajca" Marca BellocchioFoto: Gutek Film/materiały prasowe

Posłuchaj
03:03 _PR3_AAC 2020_06_23-11-14-50 adamaski seryjny.mp3 Mafia w popkulturze. Arcydzieła małego i dużego ekranu (Adamski seryjny/Trójka)

 

– "Zdrajca" jest arcydziełem kina mafijnego, które przejdzie do historii obok najważniejszych filmów gatunku. Film ten powinien zawstydzać samego Martina Scorsese i jego pękniętego "Irlandczyka" – przekonuje krytyk. 

GutekFilm/Zdrajca (zwiastun)

Bellocchio, który w "Zdrajcy" perfekcyjnie zdemitologizował wizerunek włoskiej mafii, nie jest w tym pierwszy. Dochodzi do tego także w jednym z najlepszych, zdaniem Łukasza Adamskiego, seriali tego stulecia, czyli w "Gomorze". – Oparta jest ona na wstrząsającej książce Roberto Saviano, który do dziś musi się ukrywać  z powodu obnażenia wizerunku neapolitańskiej Kamorry –  przypomina. 

FilmIsNow Trailer & Clip in Italiano/GOMORRA - Stagione 4 

– "Gomorra" w pył rozbija wszystko, co jest pociągające i magnetyczne w wizerunku mafii z popkultury. (...) Serial dotyka takich uniwersalnych tematów jak zdrada, odkupienie, beznadziejność losu mafiozów. Pokazuje też prostactwo ludzi Kamorry, które tak wspaniale u sycylijskiej Cosa Nostry obnaża Bellocchio – ocenia autor audycji. Jednocześnie przyznaje, że Włosi zaczęli naśladować bohaterów serialu. – Przerażające jak mit mafii zrósł się z magią popkultury – konstatuje, odnosząc się m.in. do kluczowej także dla niego trylogii "Ojca chrzestnego". Obecnie serial "Gomorra" można oglądać w TVP Kultura. 

***

Tytuł audycji: Adamski seryjny
Prowadził: Łukasz Adamski
Data emisji: 23.06.2020
Godzina emisji: 11.15

gs/kr

Czytaj także

Steve Carell w NASA, czyli kosmiczne nieporozumienie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 11:40
– Steve Carell to jeden z moich ulubionych amerykańskich aktorów, któremu udało się wyrwać z komediowej szufladki, co jest niezwykle trudne w Hollywood. Niestety jego lot w kosmos to katastrofa – stwierdził Łukasz Adamski po obejrzeniu serialu "Siły Kosmiczne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeffrey Epstein: Obrzydliwie bogaty". Wszystkie zbrodnie księcia Nowego Jorku

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 11:40
– Czteroodcinkowy miniserial "Jeffrey Epstein: Obrzydliwie bogaty" pokazuje, że pedofilia nie jest problemem tylko jednego środowiska – mówił Łukasz Adamski po seansie czteroodcinkowego miniserialu poświęconego tajemniczemu nowojorskiemu potentatowi, którego samobójstwo w celi więziennej stało się przedmiotem domysłów wśród zwolenników teorii spiskowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Małe ogniska". Historia o rasizmie i poprawności politycznej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 11:45
Serial "Małe ogniska" to kolejna produkcja, która pokazuje, ile kłamstw i problemów kryje się za fasadą idealnej, białej rodziny ze Stanów Zjednoczonych. To opowieść o losch białej kobiety i jej poprawności politycznej oraz czarnoskórej matki, która ma swoją dumę. 
rozwiń zwiń