Warto poznać Tamarę Łempicką!

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 07:00
– Gdyby ktoś chciał poznać losy najwybitniejszej polskiej malarki ery art déco, a przy okazji dowiedzieć się jak tworzy się własną legendę, może zajrzeć do dwóch pozycji: "Tamara Łempicka. Sztuka i skandal" i "Ja, Tamara" – mówi Anna Popek.
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma Die Dame z 1929 r.
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma "Die Dame" z 1929 r.Foto: wikimedia/minimal use

"Tamara Łempicka. Sztuka i skandal" Laura Claridge "Tamara Łempicka. Sztuka i skandal" Laura Claridge

Tamara Łempicka urodziła się w Warszawie w 1898 roku w bogatej rodzinie należącej do elity kulturalnej. W czasie rewolucji październikowej uciekła z mężem, prawnikiem Tadeuszem Łempickim, do Paryża, gdzie zyskała sławę jako twórczyni charakterystycznych portretów i aktów. Prowadziła bardzo aktywne życie towarzyskie, a liczne romanse – zarówno z mężczyznami, jak i kobietami – sprawiły, że małżeństwo zakończyło się rozwodem. Wkrótce wyszła ponownie za mąż za bogatego austriackiego barona Raoula Kuffnera i przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Eksperymentowała z formą, między innymi abstrakcją geometryczną, jednak krytycy zdecydowanie więcej uwagi poświęcali ekscesom jej prywatnego życia niż twórczości, a ona zrezygnowała z wystawiania swoich prac. Zmarła w Meksyku.


Posłuchaj
04:23 PR3_MPLS 2020_08_08-06-20-51.mp3 Polska królowa art déco (Program obyczajowy/Trójka)

"Ja, Tamara" Grzegorz Musiał "Ja, Tamara" Grzegorz Musiał

Dopiero niedawno talent Tamary Łempickiej odkryto na nowo. Zaczęto wymieniać ją wśród wielkich twórców epoki, a jej obrazy zawisły w domach Madonny, Barbry Streisand czy Jacka Nicholsona. Jej La Musicienne osiągnęło kilka miesięcy temu na aukcji w Nowym Jorku cenę przekraczającą 9 milionów dolarów, stając się tym samym najdrożej sprzedanym polskim obrazem.

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Autorka: Anna Popek
Data emisji: 8.08.2020
Godzina emisji: 6.22

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Cathérine Lefèbvre, czyli "pani bez żenady"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 07:00
Księżna Gdańska, żona marszałka Francji Fraçoisa Lefèbvre’a – to imponujące tytuły, biorąc pod uwagę, że Cathérine Lefèbvre była wcześniej… praczką i żoną sierżanta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryzura na chłopczycę. Jakie były jej początki?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 06:44
I wojna światowa bardzo wiele zmieniła w podejściu kobiet. – Zmieniła się moda, fryzury i całe życie społeczne przekształciło się w coś nowego – przyznaje Maria Barbasiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecz o wakacyjnej elegancji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 07:00
Zdarzało się, że osoby płci obojga paradowały w strojach niemal plażowych środkiem ruchliwej ulicy w wielkim mieście lub w strojach kąpielowych wkraczały do restauracji w nadmorskich kurortach. Tymczasem może warto wykorzystać to lato i powrócić do pewnej elegancji i stosowności w doborze strojów – mówi Anna Popek.
rozwiń zwiń