Duńska mistrzyni pędzla rodem z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 06:30
Kobieta, która łamała konwenanse swojej epoki, a jej wspaniały talent zaprowadził ją na arystokratyczne i królewskie dwory Europy. Choć urodziła się w Warszawie, w Polsce nie jest szczególnie znana. Za to w Danii jest uznawana za jedną z gwiazd XIX-wiecznego malarstwa.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mynameislisenok

Elisabeth Jerichau-Baumann urodziła się pod koniec 1818 r. w Warszawie, w rodzinie niemieckich protestantów. Jej ojciec był właścicielem warszawskiej fabryki kart do gry i papierów kolorowych. Od młodości miała talent malarski, a po studiach w Dusseldorfie wyjechała do Rzymu. Tam poznała swojego przyszłego męża, duńskiego rzeźbiarza, Jensa Adolfa Jerichau, z którym wyjechała do Danii.


Posłuchaj
05:53 2020_09_19 06_17_18_PR3_Program_obyczajowy.mp3 Postać XIX-wiecznej duńskiej malarki Elisabeth Jerichau-Baumann

W ojczyźnie męża zaczynała właściwie od zera, a niemiecko-polskie pochodzenie nie ułatwiało sprawy. Jednak niebanalna osobowość Lisinki, jak pieszczotliwie nazywali ją rodzice, pozwoliła jej osiągnąć sukces. Najbardziej znanym obrazem Elizabeth jest "Danmark", alegoria kraju w którym zamieszkała.

The Art of Elisabeth Jerichau-Baumann/YouTube Jette Nielsen


***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 6.17

pr/ml

Czytaj także

Dr Mariusz Klarecki o wystawie na Zamku Królewskim: jedno z dzieł będzie można zobaczyć pierwszy raz

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 08:00
- Obraz Jana Henryka Rosena, "Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan", będzie pokazany publicznie pierwszy raz ze względu  na swoje wielkie rozmiary - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Klarecki, komisarz wystawy na Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kustosz Zamku Królewskiego: przez wiele lat po wojnie praktycznie nie istniał

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 10:00
- Dopiero w 1974 roku zakończono pierwszy etap prac jego odbudowy po zniszczeniach wojennych - mówiła w Polskim Radiu 24 Bożena Radzio, kustosz Zamku i autorka książki "Zniszczenia i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie".
rozwiń zwiń