Muzea pełne polskiej historii. Festiwal NNW po raz 12.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 06:30
W Gdyni rozpoczął się XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niezależni Niezłomni Wyklęci". Przez cztery dni Gdyńskie Centrum Filmowe wypełniają pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, spotkania z twórcami, wystawy oraz panele dyskusyjne. "Po co nam muzea?" – to pytanie, które zadali uczestnikom organizatorzy jednego z nich. 
Warszawa, 02.05.2012. Otwarcie multimedialnej wystawy Muzeum Historii Polski Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI-XVIII w.) na Zamku Królewskim w Warszawie
Warszawa, 02.05.2012. Otwarcie multimedialnej wystawy Muzeum Historii Polski "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI-XVIII w.)" na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Posłuchaj
04:16 2020_09_26 06_21_29_Program_obyczajowy.mp3 Jak opowiadać o naszych dziejach, czyli polskie muzea historyczne (Program obyczajowy/Trójka)

Debata, która odbyła się drugiego dnia festiwalu – w piątek 25 września, poświęcona była kwestii tworzenia muzeów. W debacie uczestniczył innymi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który omówił stan muzealnictwa w Polsce. A ten w ciągu ostatnich lat zmienił się nie do poznania. 

"Po co nam muzea?" Na panelu dyskusyjnym podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niezależni Niezłomni Wyklęci  Foto: mat. prasowe "Po co nam muzea?" Na panelu dyskusyjnym podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niezależni Niezłomni Wyklęci Foto: mat. prasowe

– W przeszłość odchodzą muzea z obowiązkowymi filcowymi kapciami, gdzie odwiedzający byli oddzieleni od eksponatów grubym sznurem i niczego nie było wolno dotykać. Wydawać by się mogło, że muzeów w Polsce jest dość dużo. Okazuje się jednak, że nie. W Estonii, która przoduje pod tym względem, na 100 tys. mieszkańców przypada 18 muzeów  w Polsce 2,5. Jest więc, co robić – mówi Anna Popek.


XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niezależni Niezłomni Wyklęci XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niezależni Niezłomni Wyklęci

I robimy – liczba powstających w Polsce muzeów wciąż rośnie. Jednym z nich Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, które będzie największą tego typu placówką w Polsce. Co poza tym? 

 W tym roku oddano do użytku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Było potrzebne, bo jak mówił biorący udział w dyskusji minister Jarosław Sellin, od wielu lat z rankingach na najważniejszych Polaków Józef Piłsudski zajmuje czołowe miejsce. W zeszłym roku zostało otwarte bardzo nowoczesne i stworzone z rozmachem muzeum poświęcone Papieżowi Polakowi oraz prymasowi Wyszyńskiemu. W Katowicach powstaje Panteon Górnośląski, w Poznaniu  Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, w Lublinie powstanie Muzeum Kresów, a w Białymstoku zakończyła się budowa Muzeum pamięci Sybiru – wymienia autorka audycji.

Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

– Najczęściej młodzi interesują się historią, a  Festiwal Filmowy Niezależni Niezłomni Wyklęci jest idealną okazją, by się historii uczyć i uczyć się, jak o niej opowiadać – podsumowuje Anna Popek.

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 26.09.2020
Godzina emisji: 6.17

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Dr Mariusz Klarecki o wystawie na Zamku Królewskim: jedno z dzieł będzie można zobaczyć pierwszy raz

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 08:00
- Obraz Jana Henryka Rosena, "Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan", będzie pokazany publicznie pierwszy raz ze względu  na swoje wielkie rozmiary - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Klarecki, komisarz wystawy na Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamość – miasto idealne, które oddycha historią

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 07:33
– Zamość w tym roku świętuje 440-lecie swojego powstania i temu wydarzeniu jest poświęcona jedna z wystaw tematycznych, prezentowanych podczas 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" – opowiada Anna Popek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kustosz Zamku Królewskiego: przez wiele lat po wojnie praktycznie nie istniał

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 10:00
- Dopiero w 1974 roku zakończono pierwszy etap prac jego odbudowy po zniszczeniach wojennych - mówiła w Polskim Radiu 24 Bożena Radzio, kustosz Zamku i autorka książki "Zniszczenia i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie".
rozwiń zwiń