"Kargul, podejdź no do płota!" – za kulisami "Samych swoich"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 06:30
Któż nie zna "Samych swoich" – polskiej komedii wszech czasów? Niewielu wie jednak o kulisach powstawania tego wyjątkowego filmu. Przybliżyć je postanowił w swojej książce Dariusz Koźlenko.
Kadr z filmu Sami swoi
Kadr z filmu "Sami swoi" Foto: materiały promocyjne

"Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów" Dariusz Koźlenko "Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów" Dariusz Koźlenko

– Dariusz Koźlenko, reportażysta i dziennikarz, wybrał się do wrocławskiego mieszkania Sylwestra Chęcińskiego, by dowiedzieć się, jak powstawała najbardziej kultowa polska komedia. Dzięki jego pracy wiemy jak wyglądały jej kulisy oraz możemy poznać liczne sekrety tej produkcji – mówi Anna Popek.

"Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów" to próba opisania fenomenu filmu, odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że prawie pół wieku po premierze film nie tylko nadal bawi, ale wciąż zdobywa nową widownię.


Posłuchaj
05:14 PR3_MPLS 2020_10_03-06-19-13.mp3 Jak Kargul z Pawlakiem (Program obyczajowy/Trójka)

 

Autor książki rozmawia z Sylwestrem Chęcińskim – reżyserem filmu, z Andrzejem Mularczykiem – autorem scenariusza, z operatorem kamery Andrzejem Ramlauem, ze scenografem, kostiumologami. Spotyka się z aktorami – Jerzym Janeczkiem i Iloną Kuśmierską, z Witoldem Pyrkoszem i Ryszardem Kotysem. Z rozmów tych układa opowieść o tym, jak powstawała najzabawniejsza polska komedia, o ciężkiej pracy na planie, o zawodowej rywalizacji między dwoma głównymi "lokomotywami" filmu – Władysławem Hańczą i Wacławem Kowalskim. O aktorskich ambicjach, tremie debiutantów, postsynchronach, które uratowały film i o tym, jak w trakcie kręcenia filmu zmieniał się scenariusz. Przytacza anegdoty z planu filmowego i nieznane, nigdy dotąd nieopisane szczegóły kręcenia polskiej komedii wszech czasów.

"SAMI SWOI" - TEKSTY Kargula i Pawlaka. One "ROZWALIŁY SYSTEM"/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 3.10.2020
Godzina emisji: 6.19

mat. prasowe/ml/kr

Czytaj także

Rusza 10. edycja festiwalu Ars Independent

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 12:00
Festiwal koncentruje się na młodych, debiutujących artystach sztuk multimedialnych. W dniach 24-26 września w katowickim Mieście Ogrodów nie zabraknie więc różnorodnych filmów, animacji, gier wideo i wideoklipów!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Turowska: Agnieszka Osiecka żonglowała słowami jak iluzjonista w cyrku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:15
Agnieszka Osiecka była niezwykłą postacią: mistrzynią słowa, poetką, autorką niezliczonych przebojów i piosenek, felietonistką, a także dramatopisarką. W księgarniach właśnie pokazała się poświęcona jej książka "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" Zofii Turowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Absolutnie niecovidowy" Transatlantyk. Święto kina i muzyki filmowej po raz 10.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 08:27
Koncert muzyki skomponowanej przez Jana A.P. Kaczmarka zainaugurował w czwartek w Katowicach 10. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk, który potrwa do 8 października. Hasło tegorocznego festiwalu brzmi "Transformacja – przebudzenie czy tylko wstrząs".
rozwiń zwiń