Śladami pierwszego polskiego podróżnika. Nagrody im. Benedykta Polaka po raz szósty

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 06:30
Polski duchowny, łotewski historyk i włoski profesor laureatami szóstej edycji Nagród im. Benedykta Polaka. Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, morzu, w powietrzu i w kosmosie. Zazwyczaj laureatów jest dwóch – Polak i cudzoziemiec. Tym razem werdyktem Kapituły uhonorowano jeszcze jednego obcokrajowca. Pomysłodawcą nagrody jest Oddział Polski The Explorers Club.
Ks. prof. Wojciech Bęben
Ks. prof. Wojciech BębenFoto: PAP/Paweł Kula

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka rozpocznie się w sobotę 10 października o godz. 16.00 w sali Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam Kapituła, której przewodniczy znany polarnik prof. Stanisław Rakusa-Suszczewski, wręczy nagrodę  eqsequo łotewskiemu historykowi Ēriksowi Jēkabsonsonsowi i badaczowi związków włosko-polskich prof. Gaetano Platanii. 

Nagrody im. Benedykta Polaka dla obywatela polskiego otrzyma ks. prof. Wojciech Bęben, antropolog i znakomity badacz ludów Oceanii. Podróżnik i duchowny 27 lat spędził wśród ludów Australii i Oceanii, zna kilka tubylczych języków z regionu Papui i Nowej Gwinei oraz trzy języki kreolskie.


Posłuchaj
03:59 2020_10_10-06-20-58_Program_obyczajowy.mp3 Wyjątkowe wręczenie Nagrody im. Benedykta Polaka (Program obyczajowy/Trójka)

Dziś (sobota) o godz. 16:00 specjalna transmisja z Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie odbędzie się...

Opublikowany przez The Explorers Club - Oddział Polski Sobota, 10 października 2020

Kim był Benedykt Polak?

Benedykt Polak (ur. około roku 1200) był franciszkaninem, którego dziś uważa się za pierwszego polskiego podróżnika. Wiadomo, że Benedykt Polak był osobą wykształconą znającą dobrze cztery języki, a także zaprawionym podróżnikiem. Wraz z włoskim konfratrem Giovannim da Pian del Carpine odbył pierwszą europejską misję poselską do chana Mongołów Gujuka.

Średniowieczna wyprawa posłana przez papieża Innocentego IV wyruszyła z Lyonu do Karakorum, dawnej stolicy Imperium Mongolskiego 16 kwietnia 1245 roku. Zakonnicy i odkrywcy zarazem w czasie podróży, odbywającej się w często ekstremalnych warunkach pogodowych, przejechali konno około 20 tys. km, by wrócić do Europy 18 listopada 1247 roku, czyli po 2 latach 7 miesiącach zmagań. Owocem ich podróży był szczegółowy opis części Azji, który przekazali papieżowi i europejskim dworom. – Warto podkreślić, że stało się to 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo "Opisanie świata" – dodała Anna Popek.

Polak lepszy od Kolumba? Oto nieznani podróżnicy/Polskie Radio

W podróż po wiedzę o świecie

– Każda wyprawa, zwłaszcza ta nie do końca zorganizowana, to tajemnica, przygoda, adrenalina. W nadchodzące jesienno-zimowe miesiące dobrze będzie zdobywać wiedzę o świecie, a także zaplanować sobie wyprawę na czas, gdy wszystko już wróci do normy – podsumowała dziennikarka.

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 10.10.2020
Godzina emisji: 6.20

kr

Czytaj także

Rusza 10. edycja festiwalu Ars Independent

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 12:00
Festiwal koncentruje się na młodych, debiutujących artystach sztuk multimedialnych. W dniach 24-26 września w katowickim Mieście Ogrodów nie zabraknie więc różnorodnych filmów, animacji, gier wideo i wideoklipów!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Turowska: Agnieszka Osiecka żonglowała słowami jak iluzjonista w cyrku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:15
Agnieszka Osiecka była niezwykłą postacią: mistrzynią słowa, poetką, autorką niezliczonych przebojów i piosenek, felietonistką, a także dramatopisarką. W księgarniach właśnie pokazała się poświęcona jej książka "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" Zofii Turowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureat Nagrody im. Benedykta Polaka gościem "Eureki"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 21:35
Gościem Katarzyny Kobyleckiej będzie ks. prof. Wojciecha Bęben, antropolog, etnolog i religioznawca, do niedawna kierownik Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego, który jako misjonarz i naukowiec spędził 27 lat wśród ludów Australii i Oceanii.
rozwiń zwiń