Historia rodzinnej fascynacji Polską

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 07:30
Polskę i Węgry łączy sojusz i przyjaźń naprawdę od wieków: on dali nam m.in. królową Jadwigę i króla Stefana Batorego, my im - gen. Józefa Bema. To silne więzy, które przecież nie dotyczą tylko bieżącej polityki.
Ambasador Węgier, Jej Ekscelencja pani Orsolya Zsuzsanna Kovcs
Ambasador Węgier, Jej Ekscelencja pani Orsolya Zsuzsanna KovácsFoto: Waldemar Deska/PAP

PAP Tadeusz Olszański 1200.jpg
Tadeusz Olszański: Węgrzy i Polacy wielokrotnie sobie pomagali

Ambasador Węgier w Polsce, pani Orsolya Zsuzsanna Kovács, znakomicie zna nasz język. Również jej dwie córki płynnie się nim posługują. Kryje się za tym bardzo ciekawa historia. Pani ambasador opowiedziała ją Annie Popek.


Posłuchaj
03:35 2020_11_21 06_47_12_Program_obyczajowy.mp3 Rodzinne więzy z Polską ambasador Węgier, pani Orsolyi Zsuzsanny Kovács (Program obtczajowy/Trójka)

Jeszcze jako mały chłopiec, ojciec pani ambasador, dostał od swojej babci na Boże Narodzenie książeczkę o generale Bemie. Tak się zachwycił postacią polskiego wojskowego, który na Węgrzech uważany jest za bohatera, że postanowił nauczyć się języka polskiego i poznać historię naszego kraju.

Tak też się stało, chociaż przecież nasza mowa nie jest łatwa. Ojciec pani ambasador biegle mówi po polski, badał naszą historię i o niej pisał, a potem zaangażował się w antykomunistyczną działalność opozycyjną i zapraszał do siebie działaczy Solidarności. Obecność Polski w jego domu była tak duża, że nawet jego żona musiała się nauczyć języka polskiego. Przestaje więc dziwić, że dorastając w takim domu pani ambasador Orsolya Zsuzsanna Kovács również poznała nasz język i kulturę.


***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 21.11.2020
Godzina emisji: 6.50

pr

Czytaj także

Wacław Felczak – człowiek, który zbliżył Polskę i Węgry

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 22:00
Gośćmi audycji byli Orsolya Zsuzsanna Kovacs – ambasador Węgier w Polsce i dr Maciej Szymanowski – dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry, Polska, Słowacja – sto lat wspólnych doświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 22:00
Polacy, Węgrzy i Słowacy od wieku budują swoje nowoczesne relacje polityczne i społeczne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania, które zmieniają spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:45
Zdarzają się spotkania, które wpływają na nasz sposób myślenia, które otwierają nam oczy. Anna Popek ostatnio miała dwie takie rozmowy - obie z kobietami w wieku dojrzałym. I właśnie o nich opowiada.
rozwiń zwiń