Nie przyzwyczajaj się: świat jest zmianą

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 07:00
Świat tak bardzo zmienia się na naszych oczach, że właściwie do niczego nie należy się już przyzwyczajać. Latem noszenie maseczek uważaliśmy za przesadne – dziś niemal wszyscy karnie je zakładają; jeszcze w lutym normą w dużych miastach były godziny szczytu – dzisiaj, kiedy pracujemy w domu, nie wiadomo kiedy i gdzie miasto się zakorkuje i czy w ogóle; nie tak dawno w biurach wrzało jak w ulu, teraz w oknach biurowców widać ogłoszenia o wynajmie. Szkoła w domu, święta w wąskim gronie, koncerty, wystawy online.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/sun ok

Przyzwyczajamy się do tego wszystkiego z zaskakującą łatwością, chociaż na pewno tęsknimy za tym, co raczej już nie wróci. – Świat jest zmianą – pisze Marek Kamiński w książce "Sztuka osiągania celów". – W jednej chwili wydaje się, że poznaliśmy ten świat, urządziliśmy się w nim, rozumiemy, jak działa, a w drugiej – jeden szczegół zmienia dosłownie wszystko – wskazuje znany podróżnik.


Posłuchaj
05:19 2020_12_05 06_46_35_PR3_Program_obyczajowy.mp3 Sztuka osiągania celów (Program obyczajowy/Trójka)

shutterstock_564740779 góra człowiek szczyt sukces 1200.jpg
Czy jesteśmy gotowi na sukces?

Jednak warto pamiętać, że, jak mówi księga Koheleta, "nie dzieje się nic nowego pod słońcem". Działanie w czasach kryzysu przypomina żeglarza na wzburzonym morzu. To, w jaki sposób przeciwstawi się żywiołowi, zdecyduje o jego życiu lub śmierci. 

Owo przeciwstawienie się nie oznacza bynajmniej sprzeciwu, oporu. – To raczej umiejętność wykorzystania energii momentu, wykorzystania siły żywiołu, aby dotrzeć do bezpiecznej przystani – uważa Kamiński. I co ważne: na pełnym morzu nie można uzupełnić zapasów, więc trzeba działać w oparciu o to, co jest i z ludźmi, którzy są w łodzi. Warto o tym pamiętać.


Marek Kamiński Sztuka osiągania celów Marek Kamiński Sztuka osiągania celów

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 5.12.2020
Godzina emisji: 6.46

pr

Czytaj także

Warto mieć poczucie humoru

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 07:00
Mawia się, że poczucie humoru świadczy o inteligencji. Poczucie humoru jest często tą cechą, która decyduje o naszych życiowych wyborach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania, które zmieniają spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:45
Zdarzają się spotkania, które wpływają na nasz sposób myślenia, które otwierają nam oczy. Anna Popek ostatnio miała dwie takie rozmowy - obie z kobietami w wieku dojrzałym. I właśnie o nich opowiada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W zdrowym ciele zdrowy… mózg. Aktywność fizyczna a praca umysłu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 14:40
Stadion, teatr, świątynia – to starogrecka Triada, która była synonimem harmonijnego życia. Sport od zawsze fascynował, zwykle jednak kojarzony był z budowaniem tężyzny fizycznej. Współczesne badania pozwalają sprawdzić w jaki sposób wpływa on nie tylko na nasze mięśnie, ale też na nasz mózg.
rozwiń zwiń