Odczytać i zrozumieć treści ukryte

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 07:30
Nic nie jest takie, jak się z pozoru wydaje: aby dotrzeć do prawdy trzeba czasu i wiedzy. Są jednak skróty, które pozwalają dotrzeć do świata ukrytych prawd. To symbole, którym poświęcona jest najnowsza książka Lecha Majewskiego "Ukryty język symboli".
Lech Majewski
Lech MajewskiFoto: Tytus Żmijewski/PAP

Bruno Schulz PAP 1200.jpg
Bruno Schulz: chwilę przed sukcesem, niedługo przed śmiercią

Symbállein – po grecku "złączać" – to źródło polskiego słowa "symbol". A symbol to przecież coś więcej, niż tylko obraz, który go wyraża. To ukryta treść, przekaz wskazujący na głębsze warstwy percepcji i wiedzy.


Posłuchaj
04:07 2020_12_12 06_53_07_PR3_Program_obyczajowy.mp3 Ukryty język symboli (Program obyczajowy/Trójka)

Lech Majewski to artysta światowy i wszechstronny: reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz. Tworzył m.in. w Brazylii, Hollywood, Anglii, Niemczech i, oczywiście, w Polsce. Nakręcił m.in. filmy "Więzień Rio", "Ewangelia wg Harry'ego", "Wojaczek", "Angelus", "Młyn i krzyż", "Dolina bogów". 

Historią zajmuje się od dawna i, jak sam pisze, fascynuje go odczytywanie kodów symbolicznych i alegorycznych. Każdy, kto widział jego filmy, może się zresztą tego domyślić: są wielowarstwowe, przesycone symbolami, odniesieniami, aluzjami. 


Lech Majewski "Ukryty język symboli" Lech Majewski "Ukryty język symboli"

Majewski nie bez powodu uważa, że współcześni konstruktorzy, budowniczowie, chociaż dysponujący najnowszymi technologiami, nie byliby w stanie w postawić takiej budowli jak katedra w Chartres. Właśnie dlatego, że jest ona nie tylko zwykłą konstrukcją architektoniczną, ale zarazem nośnikiem gigantycznej liczby symboli i informacji. Czyli wiedzy nieoczywistej.

Wykład Lecha Majewskiego "Ukryty język symboli w sztuce"/YouTube WIT Szkoła Wyższa pod auspicjami PAN

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 6.50

pr

Czytaj także

Co chcieli przekazać nam nasi przodkowie?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:43
Odkryte przez archeologów znaki, które człowiek zapisał kilkadziesiąt tysięcy lat temu, to nie tylko puste obrazki namalowane na ścianie. Czy nasi przodkowie mieli swój wyjątkowy język?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki sens ma sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 15:58
"Niepomny jutra, płochy i swawolny, Przez całe lato śpiewał konik polny. Lecz przyszła zima, śniegi, zawieruchy – Gorzko zapłakał biedaczek." Za to mrówka…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między "Carbolandem" a krainą "Kajś"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 15:00
Na pierwszy rzut oka obie nazwy brzmią dziwnie. To w istocie tytuły: "Carboland" – wystawy w Muzeum Emigracji w Gdyni i "Kajś" – nowej książki Zbigniewa Rokity. Oba mają dłuższe podtytuły. I one wszystko wyjaśniają, więcej: wystawa i książka mają ze sobą pewien związek.
rozwiń zwiń