Praktyczna i romantyczna królewna niderlandzka ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 07:13
– Za swoją siedzibę obrała Kamieniec Ząbkowicki, gdzie wybudowała pałac nazwany "śląskim Malborkiem". Miała rozmach i fantazję, ale i gospodarskie oko. Dbała o ludzi zamieszkujących te tereny, fundując m.in. ochronki dla dzieci – opowiadała Anna Popek. 
Pałac Marianny Orańskiej  w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu ZąbkowickimFoto: Shutterstock.com/Aleksandr Oleynik

dwór 1200.jpg
Cathérine Lefèbvre, czyli "pani bez żenady"

Marianna Orańska, która przyszła na świat jako Wilhelmina Frederika Louise Charlotte Marianne, która stała się bohaterką pierwszego w 2021 roku "Programu obyczajowego", to postać zarówno praktyczna i romantyczna. Urodzona na początku XIX wieku, jako 20-latka została wydana za mąż. Związek jednak nie był szczęśliwy.  Uzyskanie rozwodu, o który wystąpiła, nie było proste, a z powodu skandalu obyczajowego mąż zabronił jej przebywać w Prusach dłużej niż dzień i uniemożliwił widywanie dzieci. To dlatego zdecydowała się przenieść na Dolny Śląsk. 


Posłuchaj
03:48 _PR3_AAC 2021_01_02-06-49-56 obyczajowy.mp3 Losy Marianny Orańskiej i jej działalność na Dolnym Śląsku (Program obyczajowy/Trójka)

 

caryca Katarzyna 663.JPG
XVIII wiek – czas upadku obyczajów?

– Tu rozwinęła swoje talenty organizacyjne i biznesowe. Za prywatne pieniądze wybudowała 55-kilometrową drogę z Ząbkowic Śląskich przez Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie aż na Przełęcz Płoszczyna. Budowała także drogi lokalne, leśne dukty, łączyła wsie i majątki – wylicza Anna Popek. 

W Stroniu Śląskim założyła kamieniołomy marmuru. Jego eksploatacja trwała aż do lat 90. ubiegłego wieku. Jeden z piękniejszych polskich marmurów nazywają się Biała i Zielona Marianna.


Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu/"Marianna - Królowa Kotliny" - film dokumentalny (2010)

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 2.01.2021
Godzina emisji: 6.49

gs

Czytaj także

Nie przyzwyczajaj się: świat jest zmianą

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 07:00
Świat tak bardzo zmienia się na naszych oczach, że właściwie do niczego nie należy się już przyzwyczajać. Latem noszenie maseczek uważaliśmy za przesadne – dziś niemal wszyscy karnie je zakładają; jeszcze w lutym normą w dużych miastach były godziny szczytu – dzisiaj, kiedy pracujemy w domu, nie wiadomo kiedy i gdzie miasto się zakorkuje i czy w ogóle; nie tak dawno w biurach wrzało jak w ulu, teraz w oknach biurowców widać ogłoszenia o wynajmie. Szkoła w domu, święta w wąskim gronie, koncerty, wystawy online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odczytać i zrozumieć treści ukryte

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 07:30
Nic nie jest takie, jak się z pozoru wydaje: aby dotrzeć do prawdy trzeba czasu i wiedzy. Są jednak skróty, które pozwalają dotrzeć do świata ukrytych prawd. To symbole, którym poświęcona jest najnowsza książka Lecha Majewskiego "Ukryty język symboli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tamara Łempicka. Nieoczywisty obraz artystki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 16:23
W monograficznym albumie poświęconym malarce wnuczka artystki wspomina m.in. ich pierwsze spotkanie, a także przyjęcia u Tamary Łempickiej, na których gościła Maria Józefa Belgijska, ostatnia królowa Włoch czy Octavio Paz, laureat Nagrody Nobla. Marisa de Lempicka pisze także o mniej znanym obliczy wybitnej malarki – bardzo opiekuńczej babci, szyjącej wnuczkom sukienki i eleganckie nakrycia głowy. 
rozwiń zwiń