Położna z Auchwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 07:00
Stanisława Leszczyńska, kobieta legenda, jako położna w najstraszniejszym obozie koncentracyjnym przyjęła setki porodów, ratując życie wielu niemowlakom. Jej historię można przeczytać w książce Marii Stachurskiej "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jose Blasco Pitarch/Shutterstock

Orsolya Zsuzsanna Kovács 1200 PAP.jpg
Historia rodzinnej fascynacji Polską

Ja to się stało, że została położną w Auschwitz-Birkenau? Kiedy wraz z dziećmi została zatrzymana w Łodzi, udało jej się zabrać ze sobą zaświadczenie, że jest położną. To oraz fakt, że dobrze mówiła po niemiecku, pozwoliło jej zdobyć tę posadę. Oczywiście potrzebne było także szczęście i... śmiałość.


Posłuchaj
03:44 2021_01_16 06_49_49_PR3_Program_obyczajowy.mp3 O Stanisławie Leszczyńskiej (Program obyczajowy/Trójka)

Już w obozie pani Stanisława zdecydowała się podejść do okrytego straszliwą sławą dr. Mengele, powiedzieć kim jest i zadeklarować, że chce pracować w jego szpitalu. To była owa śmiałość.


Maria Stachurska "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej" Maria Stachurska "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej"

Szczęściem zaś okazał się fakt, że zatrudniona u Mengelego niemiecka położna została właśnie zwolniona. Powodem było ujawnienie, że w Niemczech przeprowadzała aborcje, co w hitlerowskich Niemczech było ciężkim przewinieniem. Dzięki temu Stanisława Leszczyńska mogła zacząć pracę.

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 16.01.2021
Godzina emisji: 6.49

pr

Czytaj także

Przedpołudnie w rytmie bossa novy: nostalgiczne, ale pozytywne

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 12:15
Kiedy za oknem chłodno i szaro, dom jest najprzyjemniejszym i najbezpieczniejszym miejscem. Leniwe przedpołudnie spędzone na kanapie z filiżanką kawy lub gorącej czekolady przy dźwiękach Trójki wydaje się naprawdę dobrym wyborem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie przyzwyczajaj się: świat jest zmianą

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 07:00
Świat tak bardzo zmienia się na naszych oczach, że właściwie do niczego nie należy się już przyzwyczajać. Latem noszenie maseczek uważaliśmy za przesadne – dziś niemal wszyscy karnie je zakładają; jeszcze w lutym normą w dużych miastach były godziny szczytu – dzisiaj, kiedy pracujemy w domu, nie wiadomo kiedy i gdzie miasto się zakorkuje i czy w ogóle; nie tak dawno w biurach wrzało jak w ulu, teraz w oknach biurowców widać ogłoszenia o wynajmie. Szkoła w domu, święta w wąskim gronie, koncerty, wystawy online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porcelana II Rzeczpospolitej. Z czego jadały głowy polskiego państwa?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 12:15
Już za trzy dni nakryjemy stoły białymi obrusami i postawimy na nich najpiękniejsze zastawy, które mamy od lat. Niech inspiracją dla naszego wigilijnego stołu będzie wystawa w Zamku Królewskim zatytułowana "Porcelana z polskim Orłem. Serwisy Prezydenta Mościckiego i zastawy reprezentacyjne w czasach II Rzeczypospolitej". W wydarzeniu, które odbyło się w poniedziałek 21 grudnia o godz. 12:00, można było uczestniczyć wirtualnie za pośrednictwem strony internetowej Zamku Królewskiego.
rozwiń zwiń