Post – sposób na odpoczynek dla naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:47
– Posty w różnych religiach występują od wieków. Współcześnie lekarze przyznają, że okresowe niedojadanie może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza gdy wykluczymy z diety, to co raczej nam szkodzi, niż pomaga. Oczywiście na pierwszym miejscu wymienić trzeba alkohol  – zaznacza Anna Popek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/EZ-Stock Studio

Lądek-Zdrój Zdrój Wojciech uzdrowisko 1200.jpg
Spa dla królów. Historia uzdrowiska w Lądku-Zdroju

Co jakiś czas pojawia się moda na nową dietę, która właśnie podbija świat. Wielu z nas daje się skusić na takie nowinki. – Wypróbowałam na sobie i swojej rodzinie post warzywno-owocowy dr Ewy Dąbrowskiej, który lekarka oparła na biblijnym poście Daniela. Kiedy po raz pierwszy przyjechałam do Gołubia, niedużej wioski na Kaszubach, która jest matecznikiem tej diety,  nie mogłam uwierzyć, że przetrwam tydzień na kiszonej kapuście i soku z buraka – wspomina dziennikarka. 


Posłuchaj
03:31 _PR3_AAC 2021_02_20-08-37-30 obyczajowy.mp3 Dlaczego czasem warto nie dojadać, czyli co nam daje post (Program obyczajowy/Trójka)

 

shutterstock miod 1200.jpg
Nie tylko spadziowy, lipowy czy wielokwiatowy. Polacy pokochali miody

Skutki diety okazały się błogosławione. Obniżony został poziom cukru, cholesterol i ciśnienie. Poprawiała się cera, a przy dłuższym stosowaniu diety organizm zaczyna się regenerować. – Ważnym elementem diety jest zakaz spożywania kawy, herbaty, alkoholu i palenia papierosów. Kawa w zasadzie jest dozwolona… jednak tylko zbożowa, z cykorii lub żołędzi – zaznacza Anna Popek. 

Dbając o dietę i oczyszczenie organizmu, nie należy zapominać o wadze aktywności fizycznej. Jednak post kształtuje nie tylko ciało, ale i charakter. – Po takim doświadczeniu jesteśmy mniej podatni na pokusy, nie tylko kulinarne – przekonuje autorka "Programu obyczajowego". 


Agatha Christie 1200.jpg
Najlepszy sposób na długowieczność

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 20.02.2021
Godzina emisji: 8.37

gs

Czytaj także

Księżna Anna Jabłonowska. Kobieta wyprzedzająca swój czas

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 07:03
– W "Poczcie przedsiębiorców polskich", który właśnie ukazał się w wersji anglojęzycznej, znalazłam tylko jedną kobietę – Annę Jabłonowską. Mieszkańcy Siemiatycz i Kocka wiele jej zawdzięczają  – opowiada Anna Popek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Daj, aby otrzymać". Jak zmienić nasze życie na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 07:13
– Natura ludzka jest niezmienna, czy to w biznesie czy w domu, działamy podobnie. Chętniej dajemy, jeśli wiemy, że druga strona także nam coś da, nawet jeśli miałoby to być coś tak  niematerialnego jak uśmiech – przekonuje Anna Popek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień z życia księcia Pepi. Pałac Pod Blachą i jego dzieje

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 07:00
Pałac Pod Blachą – późnobarokowa budowla znajdująca się u podnóża Zamku Królewskiego dziś mieści w sobie muzeum. A kiedyś? – W czasach gdy mieszkał tu książę Józef Poniatowski, był centrum życia towarzyskiego i rozrywkowego stolicy – mówiła w najnowszym wydaniu "Programu obyczajowego" Anna Popek, która dzięki kuratorowi pałacu dr. Mariuszowi Klareckiemu poznała dzieje budowli od fundamentów po, jak nazwa wskazuje, blaszany dach.
rozwiń zwiń