Pałac w Gorzanowie. Miejsce przepełnione barokową historią

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 08:45
–  Pałac w Gorzanowie to miejsce dziwne, surrealistyczne, w którym obowiązuje lokalna logika. Oczarował mnie. Wrócę tam na pewno – opowiadała w "Programie obyczajowym" Anna Popek. 
Nimfeum w parku pałacowym w Gorzanowie
Nimfeum w parku pałacowym w GorzanowieFoto: Shutterstock

Pałac w Gorzanowie zachował się jako część jednego z najcenniejszych i największych zespołów zabytkowych na terenie Kotliny Kłodzkiej. – Na wycieczkę wybrałam się z przyjaciółką. Powoli wchodziłyśmy w głąb obiektu. Zachwycał nas swoją wiekowością i wysokimi murami. Gdy znalazłyśmy się na dziedzińcu, zegar zaczął wybijać czwartą. Przy wejściu na wieżę zegarową ulokowały się dwie duże kozy. Z ostrożności poszłyśmy dalej. Dotarłyśmy na drugi, większy dziedziniec, na którym spotkałyśmy pracującego mężczyznę. Leopold objaśnił nam tajemnice tego niezwykłego miejsca. Dowiedziałyśmy się, że pałacem zarządza fundacja, która krok po kroku stara się odbudowywać zniszczony budynek. To jeden z osiemnastu pałaców von Herbersteinów. Prace konserwatorskie przeprowadzają tu specjaliści z całej Europy – snuje Anna Popek. 

Posłuchaj
04:34 PR3_mp3 2021_03_06-08-40-30_program_obyczajowy.mp3 Tajemnice pałacu w Gorzanowie (Program obyczajowy / Trójka)

Lądek-Zdrój Zdrój Wojciech uzdrowisko 1200.jpg
Spa dla królów. Historia uzdrowiska w Lądku-Zdroju

– Fundacja zabezpieczyła budynek, pokryła dziurawy dach i odrestaurowuje zniszczone sufity. W pałacu działa scena teatralna. Jakiś czas temu wyremontowano bowiem oryginalny barkowy teatr. Kilka pokoi również jest pięknie odnowionych. Konserwatorom udało się stworzyć klimat prawdziwej rezydencji, gdzie efekt był wynikiem pracy pokoleń, a nie architekta wnętrz – podsumowuje.

Organizacja opiekująca się pałacem w Gorzanowie chce skupiać wokół obiektu jak najwięcej artystów i uczonych z całego świata. Zarządzający planują wyprawić noc barokową. Wydarzenie odbędzie się w sierpniu. Podczas uroczystości obowiązywać będzie strój nawiązujący do epoki. 

 

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 06.03.2021
Godzina emisji: 8.40


zch

Czytaj także

Post – sposób na odpoczynek dla naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:47
– Posty w różnych religiach występują od wieków. Współcześnie lekarze przyznają, że okresowe niedojadanie może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza gdy wykluczymy z diety, to co raczej nam szkodzi, niż pomaga. Oczywiście na pierwszym miejscu wymienić trzeba alkohol  – zaznacza Anna Popek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczne dziedzictwo Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 12:00
Miniony tydzień zachęcał wszystkich do patrzenia w niebo i obserwowania, co się dzieje w kosmosie. Po pierwsze za sprawą marsjańskiego łazika Perceverance, który w czwartek 18 lutego z powodzeniem wylądował na Czerwonej Planecie. Dzień później świętowaliśmy 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Przypadek?
rozwiń zwiń