Kawa – dzieje "czarnego złota"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 08:42
Niegdyś uważana za skarb, nazywana cudownym napojem i sekretem długowieczności. Kawa, bo to właśnie jej Anna Popek poświęciła nowe wydanie "Programu obyczajowego" od stuleci umila nam poranki i pomaga przetrwać dnie po nieprzespanej nocy. Zanim trafiła do każdego sklepu i kawiarni, przebyła długą drogę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Karynav

Posłuchaj
03:39 Trojka Program obyczajowy 2021_04_17 08_37_06.mp3 Opowieść o magicznym napoju. Historia kawy (Program obyczajowy/Trójka) 

Kozy-kawoszki

Podobno to, że dziś możemy cieszyć się pobudzającą zawartością naszych filiżanek i kubków, zawdzięczamy kozom pewnego jemeńskiego pasterza, które w nocy, zamiast zajmować się odpoczynkiem – brykały. Pasterz podzielił się swoim spostrzeżeniem z zakonnikami, którzy doszli do wniosku, że zachowanie zwierząt może wynikać z ich diety. 

– Mnisi zebrali więc owe nieznane wcześniej rośliny, zagotowali wodę, wrzucili do niej ziarna i wypili napar. Całonocne modły były im już niestraszne. Wieść o cudownym działaniu kawy rozeszła się szeroko po całym królestwie – opowiada Anna Popek. 

40 filiżanek dziennie

Kawa stała się pilnie strzeżonym skarbem. Z Turcji nie mogła wyjechać inaczej niż dotknięta wodą lub ogniem, tak by ziarenka nie mogły zakiełkować. Tam zresztą była traktowana jako lek na wszelkie dolegliwości. Pewien angielski podróżnik przebywający w Turcji napisał, że jej mieszkańcy w czasie choroby pościli i pili kawę. Jeżeli to nie pomagało, spisywali testament i nie myśleli już o żadnym innym leku. Z kolei niejaka Elisabeth Durieux pijała dziennie 40 filiżanek kawy do 114 roku swojego życia.


"Kawa" Božidar Jezernik, wyd. Czarne "Kawa" Božidar Jezernik, wyd. Czarne

Jak róża w ogrodzie

Jak pisze słoweński antropolog i autor książki zatytułowanej po prostu "Kawa" – Božidar Jezernik, ziarna kawy zawierają kofeinę, tłuszcze i cukry. Sekretem energetyzującego działania kawy jest kofeina, która podrażnia korę mózgową, zwiększa wrażliwość niektórych zmysłowa, przyspiesza pracę serca i układu krążenia, zwiększa ciśnienie krwi, a tym samym dotlenia mózg. Picie kawy zmniejsza depresję i wprawia w dobry humor. Autor pisze także, że słoweńska kawa pachnie jak "róża w ogrodzie".

– Być może latem uda nam się wyjechać do Słowenii i spróbować tego napoju osobiście? Na razie, na dobry początek dnia proponuję Państwu filiżankę dobrej kawy we własnej kuchni – podsumowuje autorka audycji.

Muzealny Express - Krótka historia kawy/Muzeum Historyczne Oddział Muzeum Podlaskiego

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 17.04.2021
Godzina emisji: 8.37

kr

Czytaj także

"Daj, aby otrzymać". Jak zmienić nasze życie na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 07:13
– Natura ludzka jest niezmienna, czy to w biznesie czy w domu, działamy podobnie. Chętniej dajemy, jeśli wiemy, że druga strona także nam coś da, nawet jeśli miałoby to być coś tak  niematerialnego jak uśmiech – przekonuje Anna Popek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całe długie życie pod opieką muz. Lidia Grychtołówna i Wanda Szajowska

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 08:45
Gra na fortepianie i pasja do muzyki połączona z pewną dyscypliną to doskonały sposób na młodość. Jako dowód Anna Popek przedstawiła nam sylwetki dwóch utalentowanych pianistek, którym, mimo sędziwego wieku, ich ukochany instrument towarzyszy do dziś. To Lidia Grychtołówna i Wanda Szajowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac w Gorzanowie. Miejsce przepełnione barokową historią

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 08:45
–  Pałac w Gorzanowie to miejsce dziwne, surrealistyczne, w którym obowiązuje lokalna logika. Oczarował mnie. Wrócę tam na pewno – opowiadała w "Programie obyczajowym" Anna Popek. 
rozwiń zwiń