Granice dzielą, kuchnia jednoczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Granice dzielą, kuchnia jednoczy
Foto: Glow Images/East News

Najbardziej znanym przysmakiem kuchni baskijskiej jest szynka bajońska, którą suszy się na ciepłym wietrze wiejącym w górach, a cała sztuka polega na odpowiednim jej nasoleniu i wtarciu w nią papryczki d'Espelette.

Posłuchaj

Granice dzielą, kuchnia jednoczy
+
Dodaj do playlisty
+

Ta papryka to drugi okręt flagowy baskijskiej kulinarnej armady – powiedział Marek Brzeziński. Polecamy też zupę torro, tuńczyka po baskijsku i morszczuk zapiekany z końcówkami szparagów.

Kraj Basków wciśnięty jest między ocean i Pireneje jest przecięty granicą francucko-hiszpańską. – To położenie sprawiło, że w kuchni baskijskiej mamy bogactwo ryb i mięsiwa: kury, gęsi, kaczki, jagnięcina, a do tego pomidory, czosnek i papryka – zachwala Brzeziński.

Prowincja Bearn wraz z francuską częścią Kraju Basków tworzy departament Pireneje Atlantyckie. Od nazwy prowincji pochodzi nazwa sosu bearneńskiego.

- W obecnej formie sos pojawił się w latach 30. XIX wieku w jednej z bardziej znanych restauracji pod Paryżem, która zwała się "Pawilon Henryka IV". A że Henryk Nawarski pochodził z Bearn, prawdopodobnie dlatego ta właśnie nazwa przylgnęła do przepysznego dodatku do ryb i mięs – dodał.

My dziś przyrządzamy jagnięcinę z prawdziwkami. Składniki i proces przygotowania potrawy – w naszej  audycji.

 

Aby jej wysłuchać, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Kulisy Kulinarnej Akademii" można słuchać w każdy poniedziałek o 7.40 oraz w czwartki o 16.50. Zapraszamy.

(asz)

Polecane