Zasmażany kozi serek z Berry

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 10:00
Berry położone jest w samy sercu Francji. To kraina czarodziei, alchemików, wiedźm i znachorek, które jeszcze dzisiaj możemy spotkać wśród łąk i pagórków, zbierające zioła.
Audio

By stworzyć wyśmienitą potrawę z koziego sera, powinniśmy sięgnąć po Crottin de Chavignol. Produkuje się go tylko w regionie Berry z mleka tamtejszych zwierząt. Posiada również specjalne świadectwo autentyczności.

Do przyrządzenia sera potrzebne będą plasterki boczku, które następnie owiniemy wokół niego. Ser trzymamy w piekarniku dopóki nie zacznie delikatnie topnieć. Na talerzu układamy sałatę, a następnie danie podstawowe.

Serek posypać możemy również posiekanym, wędzonym łososiem z odrobiną pikantnego pieprzu cayenne. Potrzebne będą także dwie, trzy grzanki z czosnkiem i pokropione oliwą. Całość popijamy winem z nad Loary.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Kulisy Kulinarnej Akademii" można słuchać w poniedziałki o 7.40 oraz w czwartki o 16.50.

 

Czytaj także

Berry

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 13:12
"Może nie jestem Molierem ale to są moje przeżycia i moje historie."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurczak we krwi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 17:00
Andrea przyjechała do Le Cordon Bleu z Meksyku. Ma cały czas szeroko otwarte oczy patrząc na to, co i jak gotują szefowie francuskiej kuchni – tak odmiennej od meksykańskiej, chociaż składniki potraw są bardzo podobne. Jednym z nich jest kurczak.
rozwiń zwiń