X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rosa Parks – symbol wielkich zmian w USA

– 1 grudnia minęła rocznica pewnego wydarzenia, które dało początek ruchowi wyzwolenia czarnoskórych w USA. Jest to historia heroizmu pewnej bardzo zwykłej osoby – Rosy Parks z Montgomery w Alabamie – mówi Dariusz Rosiak.
Figura Rosy Parks w Muzeum Praw Obywatelskich w Memphis
Figura Rosy Parks w Muzeum Praw Obywatelskich w MemphisFoto: Shutterstock.com/Gino Santa Maria
O Audycji

Tytuł Muzyczna historia świata 3 grudnia godz. 10:40
Prowadzący Dariusz Rosiak
Opis

– 1 grudnia 1955 roku Rosa Parks wracała autobusem do domu z pracy. Obowiązywały wtedy przepisy, że czarnoskórzy mogą siedzieć tylko w tylnych rzędach. W pewnym momencie, prowadzący autobus kierowca nakazał czwórce Afroamerykanów ustąpienia miejsca białym pasażerom. Rosa Parks nie zgodziła się, więc została aresztowana i skazana na karę grzywny, a gdy nie zgodziła się na jej zapłacenie, wtrącono ją do więzienia. Złożyła apelację, a ta trafiła do Sądu Najwyższego. Rok później uznano przepisy regulujące segregację rasową w autobusach za niekonstytucyjne. To był początek ruchu, który doprowadził, przynajmniej na papierze, do zrównania praw obywatelskich czarnych i białych Amerykanów, a Rosa Parks stała się w USA jednym z symboli narodowych – opowiada Dariusz Rosiak.

W jaki sposób wydarzenia z Montgomery doprowadziły do tego, że The Rolling Stones zmienili tekst jednego ze swoich największych przebojów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Playlista
Tagi
Playlista