Rosa Parks – symbol wielkich zmian w USA

– 1 grudnia minęła rocznica pewnego wydarzenia, które dało początek ruchowi wyzwolenia czarnoskórych w USA. Jest to historia heroizmu pewnej bardzo zwykłej osoby – Rosy Parks z Montgomery w Alabamie – mówi Dariusz Rosiak.
Figura Rosy Parks w Muzeum Praw Obywatelskich w Memphis
Figura Rosy Parks w Muzeum Praw Obywatelskich w MemphisFoto: Shutterstock.com/Gino Santa Maria
O Audycji
Tytuł Muzyczna historia świata 3 grudnia godz. 10:37
Prowadzący Dariusz Rosiak
Opis

– 1 grudnia 1955 roku Rosa Parks wracała autobusem do domu z pracy. Obowiązywały wtedy przepisy, że czarnoskórzy mogą siedzieć tylko w tylnych rzędach. W pewnym momencie, prowadzący autobus kierowca nakazał czwórce Afroamerykanów ustąpienia miejsca białym pasażerom. Rosa Parks nie zgodziła się, więc została aresztowana i skazana na karę grzywny, a gdy nie zgodziła się na jej zapłacenie, wtrącono ją do więzienia. Złożyła apelację, a ta trafiła do Sądu Najwyższego. Rok później uznano przepisy regulujące segregację rasową w autobusach za niekonstytucyjne. To był początek ruchu, który doprowadził, przynajmniej na papierze, do zrównania praw obywatelskich czarnych i białych Amerykanów, a Rosa Parks stała się w USA jednym z symboli narodowych – opowiada Dariusz Rosiak.

W jaki sposób wydarzenia z Montgomery doprowadziły do tego, że The Rolling Stones zmienili tekst jednego ze swoich największych przebojów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Playlista
Tagi

Playlista