X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy z kosmosu widać Wielki Mur Chiński?

Mur Chiński uznawany jest za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Ma ponad 2400 kilometrów długości.
Wielki Mur Chiński
Wielki Mur ChińskiFoto: Trial/shutterstock.com
O Audycji
Tytuł Prawdy sprawdzone 7 września godz. 07:46
Prowadzi Gabriela Darmetko
Opis

Chociaż jego początki sięgają III wieku p.n.e., fascynuje nas do dziś. Jednym z najczęściej powtarzanych stwierdzeń na temat muru jest to, że widać go z kosmosu. Czy to prawda?

– Ponieważ atmosfera nie ma wyraźnej granicy, to przyjmuje się, że jest to wysokość od 50 do 100 kilometrów. Balony stratosferyczne mogą unieść się na wysokość 50-60 kilometrów. Jeżeli jesteśmy na międzynarodowej orbicie kosmicznej, to jest 180 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, Mur Chiński ledwo widać gołym okiem – wyjaśnia prof. Tomasz Bulik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy istnieje sposób na zobaczenie Wielkiego Muru z kosmosu nieco wyraźniej? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Playlista
Tagi
Playlista