Czy smartfon może zapanować nad epidemią?

Cały świat szuka leku na koronawirusa.  Jednak nie wiadomo, kiedy uda się odkryć coś, co pozwoli zatrzymać epidemię. Warto jednak przyjrzeć się nowym technologiom. Czy zwykły smartfon może okazać się bronią w walce z wirusem?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/E.Va
O Audycji

Tytuł Prawdy sprawdzone 28 marca godz. 08:21
Autor Gabriela Darmetko
Opis

 – To, co mnie z pewnością bardzo mile zaskoczyło to, to, jak kraje azjatyckie poradziły sobie z koronawirusem. Ostatnie dane pokazują, że zastopowane zostało dalsze rozprzestrzenianie się epidemii. To między innymi dzięki rozwiązaniom cyfrowym – monitorowaniu pacjentów poprzez aplikacje mobilne, pomagające osobom poddanym kwarantannie i monitorującym ją. To rozwiązania, które napawają mnie optymizmem, że jesteśmy w stanie przeciwstawić się takiemu zjawisku jak koronawirus, dzięki telefonom komórkowym – mówi prof. Katarzyna Kolasa z Akademii Leona Koźmińskiego.

Również w Polsce powstała aplikacja tego typu. Program Kwarantanna domowa umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym dana osoba przebywa, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Playlista
Tagi

Playlista