Jak chronić się przed Covid-19? Nie tylko maseczki, rękawiczki i płyn do dezynfekcji

– Okulary stanowią mechaniczną barierę pomiędzy naszymi oczami a wirusami, dlatego często widzimy medyków, którzy oprócz maseczki zasłaniającej  usta i nos stosują specjalne przyłbice, by chronić także układ wzrokowy – mówi Piotr Janaś, inżynier optyk, optometrysta. 
Policyjny punkt kontroli przy jednej z ulic na obrzeżach Przemyśla, 4 kwietnia 2020. Policjanci, wspomagający ich żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz towarzyszący im ratownicy medyczni uczestniczą w działaniach związanych z nasilonymi kontrolami mającymi na celu egzekwowanie przestrzegania zakazu przemieszczania się bez wyraźnej potrzeby.
Policyjny punkt kontroli przy jednej z ulic na obrzeżach Przemyśla, 4 kwietnia 2020. Policjanci, wspomagający ich żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz towarzyszący im ratownicy medyczni uczestniczą w działaniach związanych z nasilonymi kontrolami mającymi na celu egzekwowanie przestrzegania zakazu przemieszczania się bez wyraźnej potrzeby.Foto: PAP/Darek Delmanowicz
O Audycji

Tytuł Prawdy sprawdzone 4 kwietnia godz. 08:20
Autor Gabriela Darmetko
Opis

– Wirus, wywołujący Covid-19, rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Najczęściej wnika do naszego organizmu przez usta i nos, ale również oczy – przypomina rozmówca Gabrieli Darmetko. 


Dezynfekcja ulic Warszawy wodą wysoko ozonowaną, 2 kwietnia 2020. Głównym celem dezynfekcji będą okolice szpitali i punkty, gdzie potencjalnie gromadzi się najwięcej ludzi, fot. PAP/Paweł Supernak Dezynfekcja ulic Warszawy wodą wysoko ozonowaną, 2 kwietnia 2020. Głównym celem dezynfekcji będą okolice szpitali i punkty, gdzie potencjalnie gromadzi się najwięcej ludzi, fot. PAP/Paweł Supernak

Jak dodaje, okulary nie tylko stanowią mechaniczną barierę przed wirusem, ale także utrudniają nam także przenoszenie wirusa. – Dłonie i twarz są silnie związane z naszym sposobem komunikacji, ekspresji. Nosząc okulary, unikamy podświadomego kontaktu z naszą twarzą i oczami. Okulary można porównać do plastra, który zabezpiecza skaleczone miejsce – wyjaśnia Piotr Janaś.

>>> Drukarze 3D na pomoc polskim szpitalom. Drukowane gogle i przyłbice dla pracowników służby zdrowia <<<

Musimy jednak pamiętać o dokładnym czyszczeniu okularów, zwłaszcza zaś tzw. nosków. Możemy w tym celu skorzystać z jednego z wielu preparatów do czyszczenia okularów, dostępnych na rynku lub umyć je po prostu wodą z mydłem lub innym delikatnym detergentem. 


Widok z drona na stolicę, 4 kwietnia 2020. Rząd sukcesywnie wprowadza kolejne obostrzenia, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, a po ulicach miast z dnia na dzień porusza się coraz mniej osób, fot. PAP/Leszek Szymański Widok z drona na stolicę, 4 kwietnia 2020. Rząd sukcesywnie wprowadza kolejne obostrzenia, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, a po ulicach miast z dnia na dzień porusza się coraz mniej osób, fot. PAP/Leszek Szymański

 

gs

 

Playlista
Tagi

Playlista