X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski szpital pomaga pacjentom w Ugandzie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 16:30
W Matudze niedaleko Kampali działa szpital im. Wandy Błeńskiej. Powstał on z inicjatywy zakonu ojców franciszkanów, z pomocą Fundacji Innovaid i polskiego MSZ koordynującego program Polska Pomoc.
Audio
  • Franciszkanie i MSZ z pomocą dla mieszkańców Ugandy (Raport o stanie świata - polska pomoc rozwojowa/Trójka)
Szpital im. Doktor Wandy Błeńskiej w Matudze
Szpital im. Doktor Wandy Błeńskiej w MatudzeFoto: Wioletta Myszkowska/PR

Choć ośrodek działa od września, jego uroczyste otwarcie miało miejsce w ostatnią niedzielę.

– Bardzo często trafiają do nas ofiary wypadków drogowych. Już gdy szpital był budowany, mówiono, że będzie tam potrzebny oddział ortopedyczny – mówi wolontariuszka Anna Zawada.

Brakuje tu miejsc, które potrafią udzielić pomocy medycznej na wysokim poziomie. Dlatego zakon franciszkanów zdecydował się wybudować w Matudze szpital. Z pomocą przyszły im Fundacja Innovaid i program Polska Pomoc, koordynowany przez polski MSZ.

– W przyszłości będzie tu sala operacyjna, ale, póki co, musimy wozić pacjentów do większych placówek – mówi Mercy, przełożona pielęgniarek.

Raport o stanie świata - polska pomoc rozwojowa >>>

– Dla nas ważne jest to, by realizować projekty w pewien sposób wykraczające technologicznie poza warunki, które są tu na miejscu. Wybieramy sprzęt nowocześniejszy, taki który będzie służył dłużej i będzie zapewniał trwałość i nowoczesność również za parę lat – Andrzej Rzepecki, wiceprezes Fundacji Innovaid.

Uganda boryka się z wieloma wyzwaniami, a ochrona zdrowia jest tylko jednym z ważniejszych. Jednakże, powstawanie takich placówek, jak szpital im. Wandy Błeńskiej, oraz wsparcie wielu organizacji, w tym programu Polska Pomoc, pozwala mieć nadzieję, że ten problem niedługo będzie znacznie mniej uciążliwy dla mieszkańców takich miejscowości jak Matugga. Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 7.12.2019
Godzina emisji: 15.48

ml

Czytaj także

Polskie projekty pomocowe w Kenii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 16:00
W tej audycji rozpoczynamy cykl reportaży na temat polskiej pomocy zagranicznej finansowanej z funduszy MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spółdzielnia Ushirika – światełko nadziei dla mieszkańców Mathare

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:00
Slums Mathare w Nairobi to miejsce, gdzie żyje wiele tysięcy ludzi. Muszą sobie radzić w bardzo trudnych warunkach, w czym wspiera ich również pomóc z Polski.
rozwiń zwiń