Polski szpital pomaga pacjentom w Ugandzie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 16:30
W Matudze niedaleko Kampali działa szpital im. Wandy Błeńskiej. Powstał on z inicjatywy zakonu ojców franciszkanów, z pomocą Fundacji Innovaid i polskiego MSZ koordynującego program Polska Pomoc.
Audio
  • Franciszkanie i MSZ z pomocą dla mieszkańców Ugandy (Raport o stanie świata - polska pomoc rozwojowa/Trójka)
Szpital im. Doktor Wandy Błeńskiej w Matudze
Szpital im. Doktor Wandy Błeńskiej w MatudzeFoto: Wioletta Myszkowska/PR

Choć ośrodek działa od września, jego uroczyste otwarcie miało miejsce w ostatnią niedzielę.

– Bardzo często trafiają do nas ofiary wypadków drogowych. Już gdy szpital był budowany, mówiono, że będzie tam potrzebny oddział ortopedyczny – mówi wolontariuszka Anna Zawada.

Brakuje tu miejsc, które potrafią udzielić pomocy medycznej na wysokim poziomie. Dlatego zakon franciszkanów zdecydował się wybudować w Matudze szpital. Z pomocą przyszły im Fundacja Innovaid i program Polska Pomoc, koordynowany przez polski MSZ.

– W przyszłości będzie tu sala operacyjna, ale, póki co, musimy wozić pacjentów do większych placówek – mówi Mercy, przełożona pielęgniarek.

Raport o stanie świata - polska pomoc rozwojowa >>>

– Dla nas ważne jest to, by realizować projekty w pewien sposób wykraczające technologicznie poza warunki, które są tu na miejscu. Wybieramy sprzęt nowocześniejszy, taki który będzie służył dłużej i będzie zapewniał trwałość i nowoczesność również za parę lat – Andrzej Rzepecki, wiceprezes Fundacji Innovaid.

Uganda boryka się z wieloma wyzwaniami, a ochrona zdrowia jest tylko jednym z ważniejszych. Jednakże, powstawanie takich placówek, jak szpital im. Wandy Błeńskiej, oraz wsparcie wielu organizacji, w tym programu Polska Pomoc, pozwala mieć nadzieję, że ten problem niedługo będzie znacznie mniej uciążliwy dla mieszkańców takich miejscowości jak Matugga. Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 7.12.2019
Godzina emisji: 15.48

ml

Czytaj także

Polskie projekty pomocowe w Kenii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 16:00
W tej audycji rozpoczynamy cykl reportaży na temat polskiej pomocy zagranicznej finansowanej z funduszy MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spółdzielnia Ushirika – światełko nadziei dla mieszkańców Mathare

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:00
Slums Mathare w Nairobi to miejsce, gdzie żyje wiele tysięcy ludzi. Muszą sobie radzić w bardzo trudnych warunkach, w czym wspiera ich również pomóc z Polski.
rozwiń zwiń