Andrzej Kiedrzyn: na Ukrainie wojna już się toczy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 23:30
- Teraz można się tylko spierać, które z działań mają charakter agresywny - mówi mówi dr Andrzej Kiedrzyn ekspert w dziedzinie prawa międzynarodowego i rozwiązywania konfliktów.
Audio
  • Andrzej Kiedrzyn: na Ukrainie wojna już się toczy (3 strony świata/Trójka)
Władze w Krymie apelują do Moskwy, by rosyjscy żołnierze wycofali się z półwyspu
Władze w Krymie apelują do Moskwy, by rosyjscy żołnierze wycofali się z półwyspuFoto: PAP/EPA/ALEXEY FURMAN

Na pewno doszło do złamania podstawowej zasady prawa międzynarodowego, zakazującej stosowania groźby użycia siły. Ta zasada wiąże wszystkie państwa, bez względu na to, czy są członkami organizacji międzynarodowych czy też nie - mówi dr Andrzej Kiedrzyn.

Rosja tłumaczy swoje działania obroną ludności rosyjskiej. - Nie ma żadnej normy prawa międzynarodowego zezwalającej na interwencję w celu obrony interesów obywateli swojego kraju na terenie innego państwa - dodaje gość Trójki.

W poniedziałkowej audycji "3 strony świata" przyjrzeliśmy się kryzysowi ukraińskiemu pod kątem prawa międzynarodowego. Sprawdziliśmy też, jakie są możliwości egzekwowania prawa na poziomie międzynarodowym w obliczu działań Moskwy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"3 strony świata" na antenie Trójki w poniedziałki i środy o godz. 16.45.

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja Trójka Ukraina

Czytaj także

Jerzy Bahr: Krym jest tylko pretekstem. Chodzi o całą Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 09:22
Sytuacja na Krymie w dalszym ciągu jest napięta. Wojska rosyjskie oraz prorosyjskie oddziały samoobrony próbują poddać kontroli wszystkie gmachy użyteczności publicznej i obiekty wojskowe. - Istotą jest takie działanie, które albo zdestabilizuje albo równocześnie skompromituje władze w Kijowie, które dopiero się tworzą - ocenia Jerzy Bahr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosja przejęła operacyjną kontrolę nad ukraińskim Krymem"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 15:01
William Hague uważa, że rosyjska interwencja na Ukrainie stworzyła bardzo napiętą i niebezpieczną sytuację. Brytyjski minister spraw zagranicznych przebywa z wizytą w Kijowie.
rozwiń zwiń