Ekspert: trudno powiedzieć czy Libia istnieje jako państwo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekspert: trudno powiedzieć czy Libia istnieje jako państwo

Sytuacja w Libii coraz bardziej się zaostrza. Rebelianci, którzy kontrolują porty na wschodzie kraju grożą, że zaczną sprzedawać ropę naftową na własną rękę. Władze centralne zagroziły użyciem siły przeciwko statkom, które będą próbowały dopłynąć do stref kontrolowanych przez powstańców, a nie mają odpowiednich zezwoleń. Gościem audycji "Trzy strony świata" był prof. Jerzy Zdanowski.

Posłuchaj

Ekspert: trudno powiedzieć czy Libia istnieje jako państwo (Trzy strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem prof. Jerzego Zdanowskiego Libia, po upadku Muammara Kadafiego, stała się krajem monokultury. W tej chwili całość wpływów do budżetu rządu pochodzi ze sprzedaży ropy. - Kwestia podziałów regionalnych towarzyszyła temu krajowi od początku, gdy Libia powstawała jako niepodległe państwo. Kadafi żelazną ręką próbował scalić trzy prowincje. On stworzył koncept narodu libijskiego - mówi gość audycji "Trzy strony świata".

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

- Wydawało się, że kiedy Libia się rozpadnie to powstaną trzy prowincje, czyli Fazzan, Trypolitania i Cyrenajka, ale widzimy że podziałów jest znacznie więcej. Trudno powiedzieć czy Libia istnieje jako państwo. Dlatego, że rząd nie panuje nad terytorium, armia rządowa jest słabsza niż wiele ugrupowań, krajem rządzą watażkowie. Ich ideologią jest to, by kontrolować szyby naftowe. Wielu obserwatorów uważa, że w Libii toczy się wojna o ropę - dodaje prof. Zdanowski.

Potencjał produkcyjny Libii wynosi 1,6 miliona baryłek ropy dziennie. Uległ on jednak drastycznemu zmniejszeniu wskutek ciągłych przestojów w wydobyciu na poszczególnych polach naftowych i w załadunku ropy w portach, co naraża skarb państwa na ogromne straty. Zatarg wokół zasobów naftowych wschodniej Libii jest najważniejszym wyzwaniem dla rządu Libii, próbującego ustabilizować kraj po obaleniu ponad dwa lata temu dyktatury Muammara Kadafiego.

"3 strony świata" na antenie Trójki w poniedziałki i środy o godz. 16.45. Audycję przygotował Łukasz Walewski.

(mp)

Polecane