Drzwi do NATO są otwarte?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 17:56
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen opowiedział się za kontynuacją polityki rozszerzania sojuszu. Potwierdził zasadę, że każdy suwerenny kraj ma prawo do swobodnego decydowania o swoim losie. - Wejście do Sojuszu oznacza spełnienie odpowiednich kryteriów - mówi gość programu "Trzy strony świata" Jerzy Maria Nowak, były ambasador RP przy NATO.
Audio
  • Drzwi do NATO są otwarte? (Trzy strony świata/Trójka)
Siedziba NATO
Siedziba NATOFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Rasmussen podkreślił, że każdy europejski kraj, który jest w stanie wesprzeć zasady NATO i wspomóc bezpieczeństwo przestrzeni transatlantyckiej, może ubiegać się o członkostwo. Rasmussen wymienił przy tym takie państwa jak: Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Gruzja i Czarnogóra.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Według byłego ambasadora RP przy NATO Jerzego Marii Nowaka, sekretarz generalny dał przede wszystkim sygnał, że mimo agresywnej postawy Rosji i prezydenta Putina (i oskarżeń, że nie wypełnił przyrzeczeń, że NATO nie będzie się rozwijać na wschód), mamy politykę ustaloną, drzwi do NATO są otwarte. - Jednak, żeby wejść do Sojuszu trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Proces przyjęcia nie jest natychmiastowy. Państwa muszą iść trudną i wyboistą drogą przystosowania się do standardów NATO. Bez wypełnienia wymogów one nie zostaną przyjęte - dodaje gość Łukasza Walewskiego.
- Jednym z podstawowych standardów jest to, żeby państwo nie miało żadnych konfliktów zewnętrznych. W przypadku Gruzji powstaje pytanie, jak uregulować kwestie oderwania się od niej Abchazji i Osetii Południowej. Po drugie musi to być państwo, które w podstawowym stopniu zapewni stabilność, demokratyczny ład i gospodarkę wolnorynkową. To nie jest do końca spełnione w przypadku Bośni i Hercegowiny. Musi być zapewniony ład w przypadku praw mniejszości narodowych. Tu jest problem z Macedonią - dodaje.

"3 strony świata" na antenie Trójki w poniedziałki i środy o godz. 16.45. Audycję przygotował Łukasz Walewski.

(mp)

Czytaj także

Kryzys krymski. Czy i jaką cenę zapłaci Polska?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 19:33
Europoseł SLD Janusz Zemke uważa, że oddziaływanie Polski na konflikt rosyjsko-ukraiński powinno być mniej więcej takie samo, jak całej UE. - Powinniśmy iść w jednym szyku z Unią - powiedział w "Pulsie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wiemy o wojskowej skuteczności NATO?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 16:17
18 września 1993 roku ostatni żołnierze rosyjscy opuścili Polskę. Część historyków ten moment uważa za faktyczne zakończenie procesu odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Dokładnie 15 lat temu, 12 marca 1999 nasz kraj przystąpił do Paktu Północnoatlantyckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porażka polskich władz? Norweg nowym szefem NATO

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 11:38
Jens Stoltenberg stanie na czele Sojuszu Północnoatlantyckiego. Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" pozytywnie ocenili wybór Norwega, część z nich miała jednak nadzieję, że nowym szefem NATO będzie Polak.
rozwiń zwiń