X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarł Eduard Szewardnadze. Jak zapamięta go historia?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 19:39
- Jako człowieka odprężenia, końca Związku Radzieckiego, który podążał w kierunku dialogu z Zachodem. Ale także jako skrajnie nieudolnego prezydenta Gruzji, który jednakowoż nie strzelał do ludzi i zdecydował się oddać władzę - mówi Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Zmarł Eduard Szewardnadze. Jak zapamięta go historia? (Trzy strony świata/Trójka)
Zdjęcie z 19 marca 1996 roku. Prezydent Rosji Boris Jelcyn wita na Kremlu gruzińskiego lidera Eduarda Szewardnadze
Zdjęcie z 19 marca 1996 roku. Prezydent Rosji Boris Jelcyn wita na Kremlu gruzińskiego lidera Eduarda SzewardnadzeFoto: PAP/EPA/DMITRY SOKOLOV

- Eduard Szewardnadze był pierwszym po Stalinie Gruzinem, który został członkiem biura politycznego, czyli najważniejszej partyjnej organizacji w Związku Radzieckim. Zresztą o Stalinie wypowiadał się w sposób pozytywny. Jednocześnie miał opinię człowieka, który skutecznie walczy z korupcją. Lata jego prezydentury w Gruzji zupełnie jednak temu zaprzeczyły - podkreśla Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Gruziński polityk przejął radziecki resort spraw zagranicznych po tym, jak przez niemal trzy dekady rządził nim Andriej Gromyko. - Okazał się człowiekiem rozmownym. Mówił rzeczy nowe, poza rozmowami rozbrojeniowymi, dialogiem z USA, również w wymiarze wewnątrzpolitycznym odegrał doniosłą rolę. Jeśli miałbym poszukać jednego wydarzenia, z którego Eduard Szewardnadze jest dziś słynny, które rzutuje na jego niezaprzeczalnie pozytywną rolę w historii świata, to byłoby to wydarzenie z grudnia 1990 roku, kiedy zrezygnował z funkcji szefa sowieckiej dyplomacji. Zaczął krytykować Gorbaczowa za to, że w swym samozachwycie i naiwności nie dostrzega umocnienia partyjnego "betonu". Jego słowa stały się faktem, doszło do rewanżu sił starego porządku, do konserwatywnej rewolucji w postaci puczu Janajewa - mówi ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Ale to tylko jedna strona medalu. Gruzini nienawidzą Eduarda Szewardnadze za rozbicie kraju, wzrost korupcji, wojnę w Abchazji. - Gdyby dokonać bilansu jego rządów, byłyby one jak najgorsze. Dlatego przyszedł Saakaszwili - człowiek, który go zdradził i przeprowadził "rewolucję róż", wykorzystał zmęczenie społeczeństwa anarchią i bandytyzmem czasów Szewardnadze. Wziął Gruzję "za buzię" i przeprowadził reformy, które dziś procentują - dodaje rozmówca Ernesta Zozunia.
Eduard Szewardnadze miał 86 lat. Całe życie związany był z aparatem Komunistycznej Partii ZSRR. Najpierw zasiadał w strukturach regionalnych gruzińskiej administracji, później był szefem gruzińskiego resortu spraw wewnętrznych, a od 1985 ministrem spraw zagranicznych Związku Radzieckiego. W 1990 roku zrezygnował z tej funkcji na znak protestu, przeciwko powracającej dyktaturze komunistycznych notabli i zrzekł się członkostwa w partii. Kilka miesięcy później na prośbę Michaiła Gorbaczowa wrócił do resortu. W latach 1991-92 był jednym z organizatorów przewrotu wojskowego w Gruzji, doprowadzając do upadku rządów pierwszego, demokratycznie wybranego prezydenta Zwiada Gamsachurdi. Początkowo objął funkcję szefa Rady Państwa, a w 1995 roku został wybrany na prezydenta. W 2000 roku doczekał się reelekcji, aby trzy lata później w wyniku "rewolucji róż" podać się do dymisji, ogłaszając wcześniejsze wybory które wygrał Micheil Saakaszwili.
W ostatnim okresie Eduard Szewardnadze krytykował poczynania gruzińskich liderów Micheila Saakaszwilego i Bidziny Iwaniszwilego. Mówił również o konieczności równoległego rozwijania kontaktów z Unia Europejską i Rosją.

Do słuchania audycji "Trzy strony świata" zapraszamy w poniedziałki i środy o godz. 16.45.

(mk/IAR)

Czytaj także

Zmarł Eduard Szewardnadze, były prezydent Gruzji, współpracownik Gorbaczowa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 11:35
Nie żyje Eduard Szewardnadze. Był szefem dyplomacji Związku Radzieckiego za rządów Michaiła Gorbaczowa, a jego decyzje odegrały istotną rolę w procesie rozpadu ZSRR. Zmarł w Tbilisi, po długiej chorobie, miał 86 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Eduard Szewardnadze

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 11:29
Eduard Szewardnadze w wieku 20 lat wstąpił do partii komunistycznej. W 1959 został członkiem Rady Najwyższej Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, w 1965 ministrem porządku publicznego Gruzińskiej SRR, a w 1968 - spraw wewnętrznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Eduard Szewardnadze: sylwetka gruzińskiego przywódcy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 18:40
Były gruziński przywódca, zmarły w poniedziałek około południa, należał bez wątpienia do najważniejszych polityków przełomu wieków - pisze w komentarzu Wojciech Jagielski.
rozwiń zwiń