Szczyt w Mińsku szansą na pokój na Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 22:00
- Podczas wtorkowego spotkania w Mińsku jego uczestnicy wymienią poglądy na perspektywy uregulowania kryzysu na Ukrainie - tak twierdzi szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. W stolicy Białorusi ma dojść do spotkania prezydentów Putina i Poroszenki.
Audio
  • Szczyt w Mińsku szansą na pokój na Ukrainie? (Trzy strony świata/Trójka)
Spotkanie prezydentów Putina i Poroszenki w czasie ochodów 70 rocznicy lądowania aliantów w Normandii
Spotkanie prezydentów Putina i Poroszenki w czasie ochodów 70 rocznicy lądowania aliantów w NormandiiFoto: EPA/CHRISTOPHE ENA

- Liczymy na to, że podczas spotkania w Mińsku poruszone zostaną wszystkie problemy, w tym kryzysu humanitarnego, oraz na to, że nastąpi wymiana poglądów na perspektywy uregulowania kryzysu na Ukrainie - oświadczył Ławrow.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".
W mińskim szczycie wezmą udział prezydenci trzech krajów Unii Celnej: Rosji - Władimir Putin, Białorusi - Alaksandr Łukaszenka i Kazachstanu - Nursułtan Nazarbajew, a także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz przedstawiciele Unii Europejskiej - szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komisarz ds. handlu Karel De Gucht  i komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

W sobotę wizytę w Kijowie złożyła kanclerz Niemiec Angela Merkel.  - Dwa cele stały za tą wizytą. Po pierwsze to było symboliczne wsparcie dla Ukrainy i Petra Poroszenki, jako prezydenta. Po drugie to był świetny pretekst do negocjacji - mówi Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jego zdaniem kanclerz Merkel wykorzystała tę wizytę dla dalszych nacisków na prezydenta Poroszenkę, by znalazł porozumienie w Mińsku.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
- Sama Merkel nie bardzo wierzy, że kompromis uda się znaleźć. W wywiadzie dla niemieckich mediów powiedziała, że nie liczy na zbyt wiele w Mińsku - opowiada gość audycji "Trzy strony świata".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Ernest Zozuń

Do słuchania audycji "Trzy strony świata" zapraszamy w poniedziałki i środy o godz. 16.45.

(PAP,IAR, Trójka, mp, fbi)

Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego boeinga. "Oczy świata znów będą patrzeć na Ukrainę"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 22:33
- Jestem pewien, że administracja Poroszenki zechce udowodnić krajom zachodnim, że był to akt terrorystyczny, że wina nie leży po stronie Ukrainy. To będzie priorytet rządu - mówi w Trójce Jewgienij Worobiow z PISM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konwój z pomocą dla Ukrainy, czyli rosyjska gra z sąsiadem

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 17:24
Rosyjski konwój z pomocą humanitarną nie będzie przekraczał granicy w obwodzie charkowskim, ale ługańskim - takie są nieoficjalne informacje. W konwoju jedzie 280 ciężarówek. - Zakładam, że jest w nich pomoc humanitarna - mówi gość audycji "Trzy strony świata" Paweł Lickiewicz z portalu eastbook.eu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Niemcy grają wobec Rosji i Ukrainy rolę dobrego wujka

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 15:17
- Chcemy, by prawa Ukrainy były przestrzegane. Działania zbrojne na wschodniej Ukrainie powinny być wstrzymane, a granica z Rosją - kontrolowana - oświadczyła w Kijowie Angela Merkel. - Główną rolę w negocjacjach między Rosją a Ukrainą grają teraz Niemcy - mówi w "Raporcie o stanie świata" Rafał Sadowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń