Czy Państwo Islamskie zaatakuje Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 20:27
- Islamskie Państwo Iraku i Lewantu to przedłużenie Al-Kaidy, choć ta druga nastawia się głównie na atak na dalekiego wroga, czyli USA, a cel Państwa Islamskiego to ci, którzy są naokoło - mówi Kacper Rękawek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Czy Państwo Islamskie zaatakuje Zachód? (3 strony świata/Trójka)
Iracka armia ostrzeliwuje pozycje islamistów
Iracka armia ostrzeliwuje pozycje islamistówFoto: PAP/EPA/JM LOPEZ

Bojownicy Państwa Islamskiego rozważają przeprowadzenie zamachów terrorystycznych na cele w USA i Europie Zachodniej - ostrzegli szefowie komisji ds. wywiadu obu izb amerykańskiego Kongresu.
- Amerykańskie przygotowanie jest na pewno na wyższym poziomie niż było 10 września 2001 roku. Lata inwestycji i zmiana mentalności spowodowały, że dziś taki atak byłby trudniejszy do przeprowadzenia. Państwo Islamskie może się odgrażać, ale na pewno nie ma setek komórek ukrytych w całych Stanach Zjednoczonych - podkreśla Kacper Rękawek.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Muzułmanie żyją również w Europie, czy mieszkańcy Starego Kontynentu powinni czuć się zagrożeni? - Trudno te miliony ludzi traktować jako piątą kolumnę, co nie zmienia faktu, że w Europie Zachodniej jest tradycja pewnego rodzaju obecności ludzi o przeszłości radykalnej i fundamentalistycznej. Możemy de facto mówić o kolejnej generacji konwertytów czy muzułmanów mieszkających na terenie Europy. Nie byłoby jednak dziwne, gdyby wśród nich byli potencjalni zamachowcy - dodaje gość Ernesta Zozunia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Trzy strony świata" na antenie Trójki w poniedziałki i środy o godz. 16.45.

(mk)

Czytaj także

"Państwo Islamskie przyciąga młodych ludzi". Brutalniejsze niż Al-Kaida?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 10:50
Państwo Islamskie przyciąga do siebie młodych ludzi radykalizmem i brutalnością - powiedział Hans-Georg Maassen, szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) w wywiadzie dla radia publicznego Deutschlandfunk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ataki dżihadystów w USA i Europie? "Chcą przyjść po nas"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 11:19
Bojownicy Państwa Islamskiego rozważają przeprowadzenie zamachów terrorystycznych na cele w USA i Europie Zachodniej - ostrzegli szefowie komisji ds. wywiadu obu izb amerykańskiego Kongresu. Wezwali prezydenta Baracka Obamę by uniemożliwił plany dżihadystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ: w Iraku 1420 zabitych w ciągu miesiąca

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 13:46
Tylko w sierpniu w Iraku zginęło co najmniej 1420 ludzi - alarmuje ONZ.
rozwiń zwiń