USA i NATO kontra Państwo Islamskie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 18:30
- Myślę, że w ciągu najbliższego miesiąca powinniśmy znacznie stępić ostrze armii Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu - mówi amerykański prezydent, zapowiadając przedstawienie planu w sprawie działań w Iraku.
Audio
  • USA i NATO kontra Państwo Islamskie (3 strony świata/Trójka)
Barack Obama
Barack ObamaFoto: whitehouse.gov

Kraje NATO będą walczyć z islamistami w Iraku - przywódcy sojuszu uzgodniły to podczas szczytu w Walii. - Prezydent Komorowski dodał, że Polska będzie jednym z dziesięciu krajów, które pomogą w walce z islamistami, choć nie wyśle swoich żołnierzy do Iraku - relacjonuje wysłannik Polskiego Radia do walijskiego Newport, Wojciech Cegielski.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Jaka jest i będzie rola USA w Iraku? Podczas, gdy świat oczekuje zaangażowania prezydenta Obamy w iracki konflikt, sami Amerykanie są temu przeciwni. - Prezydent Stanów Zjednoczonych chce zakamuflować swój plan działania przed swoimi rodakami, żeby nie myśleli, że USA wracają do wojny. Tymczasem, ta wojna już trwa. Amerykańskie odrzutowce wylatywały nad Irak 150 razy w ciągu ostatnich tygodni - mówi Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Z drugiej strony, ambicje Państwa Islamskiego są bardzo niepokojące - zaznacza rozmówczyni Ernesta Zozunia i dodaje, że wskazówką jest choćby jego pełna nazwa: Islamskie Państwo Iraku i Lewantu. - Oni mają na celu zdobycie terenu Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Izraela. Mówią, że zatrzymają się dopiero po zdobyciu Jerozolimy - tłumaczy Patrycja Sasnal.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Ernest Zozuń.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w poniedziałki i środy o godz. 16.45.

(fbi)

Czytaj także

Natkański o Państwie Islamskim: nie wszystko w rękach Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 16:00
Państwo Islamskie staje się największym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych i całego zachodniego świata. Jak można mu przeciwdziałać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama: mam plan działania w sprawie Państwa Islamskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 16:52
Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że w środę przedstawi swój plan wobec islamistycznej organizacji Państwo Islamskie, aktywnej w Syrii i Iraku.
rozwiń zwiń