X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim był terrorysta z Sydney?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 17:00
Australijska policja potwierdza informację o śmierci mężczyzny, który przez ponad 16 godzin przetrzymywał grupę osób w kawiarni w centrum Sydney.
Audio
  • Kim jest terrorysta z Sydney? (3 strony świata/Trójka)
Irański uchodźca Man Haron Monis jest przypuszczalnie terrorystą, który jest poszukiwany za przetrzymywanie zakładników w kawiarni w Sydney. Zdjęcie zostało zrobione 18 kwietnia 2011.
Irański uchodźca Man Haron Monis jest przypuszczalnie terrorystą, który jest poszukiwany za przetrzymywanie zakładników w kawiarni w Sydney. Zdjęcie zostało zrobione 18 kwietnia 2011.Foto: EPA/DEAN LEWINS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Jeszcze przed szturmem podano, że napastnik to islamski duchowny, uchodźca z Iranu Man Haron Moris, który otrzymał w Australii azyl polityczny. Według nieoficjalnych źródeł policyjnych, mężczyzna niedawno usłyszał zarzut napaści na tle seksualnym. Miał też wysyłać pełne nienawiści listy do rodzin australijskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie zagranicznych misji. Podawał się za islamskiego duchownego. W rozmowach z negocjatorami kazał nazywać się "bratem".

Dotąd niepotwierdzone są doniesienia o śmierci dwóch przetrzymywanych w kawiarni zakładników. Nie jest też jasne, ile osób zostało rannych podczas policyjnego szturmu, w wyniku którego uzbrojone oddziały australijskiej policji uwolniły zakładników z rąk uzbrojonego mężczyzny.

- Nie znamy do końca motywacji przestępcy, choć pewne rzeczy mogą wskazywać na motywacje polityczną, zagrażająca społeczeństwu - mówił w czasie policyjnej akcji oswabadzania zakładników z kawiarni w centrum Sydney australijski premier Tonny Abot.

 

Nie jest jasne, ile osób było przetrzymywanych. Według różnych źródeł - od dziesięciu do czterdziestu. Terrorysta miał zażądać dostarczenia mu flagi organizacji Państwo Islamskie oraz umożliwienia rozmowy z premierem Australii Tonym Abbottem.
Czy Australia musi obawiać się islamskich terrorystów? Z perspektywy Europy mogło się wydawać, że Australia jest spokojnym, bezpiecznym, słonecznym i oddalonym od zła krajem. Według Przemysław Biskupem z Wydziału Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego, takie mniemanie jest nieprawdziwe. To jest od stu lat regionalne mocarstwo, ma długą tradycję wysyłania żołnierzy i angażowania się w problemy innych części świata, jest aktywnym uczestnikiem I i II wojny światowej, wojny w Wietnamie, Korei, Iraku. Ostatnio także bierze udział w akcjach przeciwko Państwu Islamskiemu - tłumaczy gość Ernesta Zozunia.

***

Tytuł audycji: Trzy strony świata

Prowadził: Ernest Zozuń

Gość: Przemysław Biskup (Wydział Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 8.12.2014

Godzina emisji: 16.45

(IAR,fbi)

Czytaj także

Uzbrojony napastnik przetrzymuje kilkudziesięciu zakładników w centrum Sydney

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 13:13
- Negocjatorzy nawiązali kontakt z porywaczem - powiedziała Catherine Burns z policji stanu Nowa Południowa Walia. Odmówiła komentarza na temat motywów i żądań napastnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentatorzy: rośnie zagrożenie terroryzmem

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 09:26
Czy Polska może stać się celem ataków terrorystycznych? To jedno z zagadnień, nad którym dyskutowali goście "Komentatorów" w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak w Sydney. Ekspert: to cena za sojusz z USA

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 11:10
Uzbrojony napastnik - brodaty mężczyzna w średnim wieku ubrany w tradycyjne arabskie nakrycie głowy - przetrzymuje klientów jednej z kawiarni w centrum Sydney. Na razie nie wiadomo, jakie są motywy jego działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak w centrum Sydney: zidentyfikowano napastnika? "To uchodźca z Iranu"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 16:41
Uzbrojony mężczyzna, który w kawiarni w Sydney przetrzymuje zakładników, to irański uchodźca, który był oskarżony o napaści na tle seksualnym oraz skazany za wysyłanie nienawistnych listów do rodzin żołnierzy poległych za granicą - podało policyjne źródło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak w centrum Sydney: trzy osoby zginęły, w tym napastnik

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 06:51
Szturm australijskiej policji zakończył w poniedziałek akcję odbicia zakładników przetrzymywanych w kawiarni w Sydney przez uzbrojonego mężczyznę.
rozwiń zwiń