Kim był terrorysta z Sydney?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 17:00
Australijska policja potwierdza informację o śmierci mężczyzny, który przez ponad 16 godzin przetrzymywał grupę osób w kawiarni w centrum Sydney.
Audio
  • Kim jest terrorysta z Sydney? (3 strony świata/Trójka)
Irański uchodźca Man Haron Monis jest przypuszczalnie terrorystą, który jest poszukiwany za przetrzymywanie zakładników w kawiarni w Sydney. Zdjęcie zostało zrobione 18 kwietnia 2011.
Irański uchodźca Man Haron Monis jest przypuszczalnie terrorystą, który jest poszukiwany za przetrzymywanie zakładników w kawiarni w Sydney. Zdjęcie zostało zrobione 18 kwietnia 2011.Foto: EPA/DEAN LEWINS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Jeszcze przed szturmem podano, że napastnik to islamski duchowny, uchodźca z Iranu Man Haron Moris, który otrzymał w Australii azyl polityczny. Według nieoficjalnych źródeł policyjnych, mężczyzna niedawno usłyszał zarzut napaści na tle seksualnym. Miał też wysyłać pełne nienawiści listy do rodzin australijskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie zagranicznych misji. Podawał się za islamskiego duchownego. W rozmowach z negocjatorami kazał nazywać się "bratem".

Dotąd niepotwierdzone są doniesienia o śmierci dwóch przetrzymywanych w kawiarni zakładników. Nie jest też jasne, ile osób zostało rannych podczas policyjnego szturmu, w wyniku którego uzbrojone oddziały australijskiej policji uwolniły zakładników z rąk uzbrojonego mężczyzny.

- Nie znamy do końca motywacji przestępcy, choć pewne rzeczy mogą wskazywać na motywacje polityczną, zagrażająca społeczeństwu - mówił w czasie policyjnej akcji oswabadzania zakładników z kawiarni w centrum Sydney australijski premier Tonny Abot.

 

Nie jest jasne, ile osób było przetrzymywanych. Według różnych źródeł - od dziesięciu do czterdziestu. Terrorysta miał zażądać dostarczenia mu flagi organizacji Państwo Islamskie oraz umożliwienia rozmowy z premierem Australii Tonym Abbottem.
Czy Australia musi obawiać się islamskich terrorystów? Z perspektywy Europy mogło się wydawać, że Australia jest spokojnym, bezpiecznym, słonecznym i oddalonym od zła krajem. Według Przemysław Biskupem z Wydziału Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego, takie mniemanie jest nieprawdziwe. To jest od stu lat regionalne mocarstwo, ma długą tradycję wysyłania żołnierzy i angażowania się w problemy innych części świata, jest aktywnym uczestnikiem I i II wojny światowej, wojny w Wietnamie, Korei, Iraku. Ostatnio także bierze udział w akcjach przeciwko Państwu Islamskiemu - tłumaczy gość Ernesta Zozunia.

***

Tytuł audycji: Trzy strony świata

Prowadził: Ernest Zozuń

Gość: Przemysław Biskup (Wydział Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 8.12.2014

Godzina emisji: 16.45

(IAR,fbi)

Czytaj także

Uzbrojony napastnik przetrzymuje kilkudziesięciu zakładników w centrum Sydney

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 13:13
- Negocjatorzy nawiązali kontakt z porywaczem - powiedziała Catherine Burns z policji stanu Nowa Południowa Walia. Odmówiła komentarza na temat motywów i żądań napastnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentatorzy: rośnie zagrożenie terroryzmem

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 09:26
Czy Polska może stać się celem ataków terrorystycznych? To jedno z zagadnień, nad którym dyskutowali goście "Komentatorów" w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak w Sydney. Ekspert: to cena za sojusz z USA

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 11:10
Uzbrojony napastnik - brodaty mężczyzna w średnim wieku ubrany w tradycyjne arabskie nakrycie głowy - przetrzymuje klientów jednej z kawiarni w centrum Sydney. Na razie nie wiadomo, jakie są motywy jego działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak w centrum Sydney: zidentyfikowano napastnika? "To uchodźca z Iranu"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 16:41
Uzbrojony mężczyzna, który w kawiarni w Sydney przetrzymuje zakładników, to irański uchodźca, który był oskarżony o napaści na tle seksualnym oraz skazany za wysyłanie nienawistnych listów do rodzin żołnierzy poległych za granicą - podało policyjne źródło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak w centrum Sydney: trzy osoby zginęły, w tym napastnik

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 06:51
Szturm australijskiej policji zakończył w poniedziałek akcję odbicia zakładników przetrzymywanych w kawiarni w Sydney przez uzbrojonego mężczyznę.
rozwiń zwiń