Wybory w Danii: czy wygra premier-celebrytka?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 19:05
Socjaldemokratyczna premier Helle Thorning-Schmidt lub były szef rządu Lars Lokke Rasmussen z konserwatywno-liberalnej partii Venstre - wybierając w czwartek parlament Duńczycy zdecydują, kto z tych dwojga będzie rządzić ich krajem. Szanse są wyrównane.
Audio
  • Ernest Zozuń i Marcin Fronia mówią o specyfice nadchodzących wyborów w Danii (3 strony świata/ Trójka)
Dotychczasowa premier jest pierwszą kobietą na czele rządu Danii i przewodniczącą Partii Socjaldemokratycznej
Dotychczasowa premier jest pierwszą kobietą na czele rządu Danii i przewodniczącą Partii SocjaldemokratycznejFoto: PAP/EPA/ASGER LADEFOGED

Dotychczasowa premier, nazywana Gucci-Helle z uwagi na zamiłowanie do luksusowych ubrań, od czterech lat przewodzi lewicowej koalicji. Zaistniała w światowych mediach m.in. po fotograficznej wpadce Baracka Obamy z pogrzebu Nelsona Mandeli, w sieci można zobaczyć też filmik, na którym z zaskoczenia wita się z jedną z gwiazd Hollywood.

- Pani premier jest przykładem mocno wyemancypowanej kobiety. Doskonale radzi sobie w świecie mediów, potrafi wykorzystywać narzędzia z pogranicza bycia celebrytą. Jednocześnie jest osobą, która w życiu politycznym działa z konkretnym programem, w wielu sytuacjach potrafi reagować bardzo strategicznie - mówił w Trójce Marcin Fronia.

Lider opozycji Lars Lokke Rasmussen w przypadku zwycięstwa zapowiada szybkie zaostrzenie przepisów dla chcących osiedlić się w Danii imigrantów. Ciągną się za nim jednak afery finansowe związane m.in. z wydawaniem pieniędzy publicznych. - Ostatnio jego notowania w dół poszły po ostrej wypowiedzi na temat osób bezrobotnych - dodał Marcin Fronia. Mimo wszystko wyścig, zdaniem ekspertów analizujących sondaże, jest wyrównany. Marcin Fronia tłumaczy, które kwestie mogą się okazać rozstrzygające i dlaczego.

***

Tytuł audycji: Trzy strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Marcin Fronia (Fundacja Naukowa Norden Centrum)
Data emisji: 17.06.2014
Godzina emisji: 16.47

ei/mp/PAP

Czytaj także

Poseł na dwie kadencje. Czy to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 16:00
Polityk mógłby być posłem tylko przez dwie kadencje. Potem musiałby na cztery lata odejść z polityki. To propozycja liderów NowoczesnejPL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca cieszy Duńczyków i Finów. Polacy na szarym końcu rankingu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 09:23
Mieszkańcy Danii i Finlandii deklarują największą w UE satysfakcję z pracy, Polacy są na jedenastym miejscu - informuje "Puls Biznesu", powołując się na najnowszy raport Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE bezradna wobec imigrantów?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 09:45
Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka skrytykował nikłe zaangażowanie społeczności międzynarodowej w pomoc uchodźcom. O ogromnych zaniedbaniach w tej kwesti pisze też w swoim raporcie Amnesty International.
rozwiń zwiń