Nowy rozdział w relacjach Kuby i USA? "Dopiero teraz zaczną się schody"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 18:49
Choć Kuba nie rezygnuje ze swojego komunistycznego rodowodu, a jej politycznymi liderami pozostają bracia Castro, wiatr odwilży wieje coraz silniej.
Audio
  • Ernest Zozuń i Paweł Zerka z Fundacji "demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej" rozmawiają o ociepleniu relacji między Kubą a USA (Trzy strony świata/Trójka)
Na decyzję o wznowieniu stosunków dyplomatycznych między Kubą a Stanami Zjednoczonymi mieszkańcy wyspy czekali od dziesięcioleci
Na decyzję o wznowieniu stosunków dyplomatycznych między Kubą a Stanami Zjednoczonymi mieszkańcy wyspy czekali od dziesięcioleciFoto: flickr/cc/Michael Kafka

Rozpoczął się nowy rozdział w stosunkach Kuby z Ameryką. Kraje wznowiły stosunki dyplomatyczne, a od początku lipca z amerykańskich lotnisk latają na Kubę samoloty. Po kilkudziesięciu latach swoją działalność na nowo rozpoczynają dawno zamknięte ambasady. - To wielki dzień i spełnienie obietnic z grudnia, gdy Raul Castro i Barack Obama zaskoczyli świat wiadomością o nagłym ociepleniu stosunków między dwoma najbardziej zaciekłymi wrogami - mówi w audycji Paweł Zerka z Fundacji "demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej".

Ekspert tłumaczy, z jakich (odmiennych) powodów kraje dążą do zacieśnienia relacji, i wyjaśnia, dlaczego demokratyzacja Kuby nie nastąpi tak szybko, jak chciałaby tego międzynarodowa opinia publiczna. - Dopiero teraz zaczną się schody… - zapowiada gość Ernesta Zozunia.

***

Tytuł audycji: Trzy strony świata

Prowadzi: Ernest Zozuń

Gość: Paweł Zerka (Fundacja "demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej")

Data emisji: 20.07.2015

Godzina emisji: 16.45

iwo/mm

Czytaj także

Kuba - wkrótce otwarcie na świat?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 17:00
Kuba - jeden z ostatnich komunistycznych reżimów otwiera się na świat, a świat to otwarcie przyjmuje z otwartymi ramionami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba, Iran, Birma, Chiny. Czy, zwiedzając te miejsca, wspieramy reżimy?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 12:02
Piękne krajobrazy, egzotyczna kultura, warte zobaczenia zabytki i… władze łamiące prawa człowieka. Czy powinniśmy podróżować do reżimowych państw?
rozwiń zwiń