Emmanuel Macron prezydentem. Jak teraz zmieni się Francja?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 21:12
Nowym prezydentem Francji został Emmanuel Macron. Według różnych sondaży zdobył od 65 do 66 procent głosów. Jego rywalka - Marine Le Pen między 34-35 procent. Frekwencja wyniosła około 74 procent. Pierwsze wyniki sondażowe skomentowali w audycji "Trzy strony świata" goście Ernesta Zozunia. 
Audio
  • Pierwszy komentarz po zwycięstwie Emmanuela Macrona we francuskich wyborach prezydenckich (Trójka/Trzy strony świata)
Sympatycy Emmanuela Macrona
Sympatycy Emmanuela MacronaFoto: EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Teresa Figat z Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej zwróciła uwagę, że do wyborów nie poszła 1/4 Francuzów, a w niektórych rejonach Paryża nawet połowa uprawnionych. - Wiedząc, że na Macrona w dużej mierze będzie głosować inteligencja i ludzie przywiązani do demokracji, przez chwilę miałem uścisk w sercu niepokoju, że może będzie kolejna nieprzyjemna niespodzianka w Europie - przyznała. 


Macron 1200.jpg
"Macron szybko zda sobie sprawę, że partnerstwo z Polską jest nieuniknione"

Zbigniew Kowalewski z "Le Monde diplomatique" podkreślił, że Macron jest niejako wolnym strzelcem na scenie politycznej. - Jest wyrazem bardzo głębokiego kryzysu francuskiego systemu politycznego fakt, że obie partie rządzące w ostatnich czasach nie znalazły się w II turze wyborów - ocenił. Zauważył też, ze Front Narodowy w stosunku do poprzednich wyborów poczynił znaczący postęp. Kowalewski wyraził obawę, że prowadzona przez Macrona polityka napędzi jeszcze poparcie dla FN.

Po wygranej Macrona nie możemy odetchnąć z ulgą - przekonywał Adam Puchejda z "Kultury Liberalnej". -  Jeśli elity odetchną z ulgą, to w 2022 roku doprowadzą do zwycięstwa Marine Le Pen - stwierdził. Puchejda podkreślił, że Francję toczy kryzys, a wskaźniki gospodarcze pogarszają się od lat. - Jest ogromna rzesza obywateli francuskich, którzy czują się porzuceni przez państwo - ostrzegł.

Goście mówili też o programie Emmanuela Macrona i przyszłości założonego przez niego ruchu "En Marche!", formowaniu francuskiego rządu oraz zbliżających się wyborach parlamentarnych. Wieszczyli także dalszą polityczną drogę Le Pen i możliwy rozłam we Froncie Narodowym. Czy obecna liderka zostanie zastąpiona przez kolejną osoba z rodzinnego klanu, podobnie jak ona zajęła miejsce ojca?

***

Tytuł audycji: 3 strony świata 
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: Teresa Figat (Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej), Zbigniew Kowalewski (Le Monde diplomatique), Adam Puchejda (Kultura Liberalna)
Data emisji: 7.05.2017
Godzina emisji: 20.05

fc


Czytaj także

Wybory prezydenckie we Francji. "Wybór między dżumą a cholerą"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 20:04
- Każdy z kandydatów jest karykaturą swojego własnego obozu - powiedziała Chantal Delsol przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji. Z profesor filozofii politycznej rozmawiała w magazynie "Więcej świata" Magdalena Skajewska. 
rozwiń zwiń