Szczyt G20 i polityka "wielkiej czwórki"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 18:00
Na czas wizyty Donalda Trumpa w Europie zaplanowano liczne spotkania amerykańskiego przywódcy z głowami państw. Żadne z nich jednak nie budzi takiego zainteresowania jak to z Władimirem Putinem.
Audio
  • Rozmowa na temat relacji Donalda Trumpa z resztą przywódców G20 (3 strony świata/Trójka)
Prezydent Donald Trump podczas szczytu państw Trójmorza
Prezydent Donald Trump podczas szczytu państw TrójmorzaFoto: PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Hamburski szczyt G20 to pierwsza okazja dla prezydentów USA i Rosji na rozmowę twarzą w twarz. To o tyle istotne, że na linii Capitol - Kreml jest obecnie kilka wrażliwych kwestii. - Rosja została przywołana do porządku w kontekście Ukrainy, w kontekście Syrii i w kontekście Iranu - mówi Bartosz Wiśniewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Donald Trump spotka się również z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Z pewnością poruszone zostaną dwa główne tematy: wyjście USA z porozumienia paryskiego oraz kwestia północnokoreańskich prób z rakietami międzykontynentalnymi. - Z punktu widzenia Amerykanów to jest "gamechanger" - podkreślił gość audycji.

Jak rozwijać się będą stosunki między czterema najważniejszymi głowami państw G20? Jak rosyjska prasa ocenia prezydenta Trumpa przed spotkaniem z Władimirem Putinem? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Bartosz Wiśniewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 6.07.2017
Godzina emisji: 16.48

ml/mk

Czytaj także

Moskwa i Pekin złożyły propozycję w sprawie Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 21:23
- Rosja i Chiny będą promować wspólną inicjatywę dotyczącą uregulowania napięć na Półwyspie Koreańskim, opartą na planie opracowanym przez Rosję oraz chińskich propozycjach dotyczących denuklearyzacji półwyspu - zapowiedział prezydent Władimir Putin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamburg: drastyczne środki bezpieczeństwa przed szczytem G20

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 12:27
Hamburg, na północy Niemiec, zaczyna przypominać twierdzę. W związku z piątkowo-sobotnim szczytem G20 wprowadzono tam drastyczne środki bezpieczeństwa w obawie przed atakiem terrorystycznym jak i aktami przemocy ze strony przeciwników szczytu.
rozwiń zwiń