Polsko-rosyjski spór o dekomunizację z sankcjami w tle

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 18:00
- Należy zakazać wjazdu do Rosji wszystkim polskim parlamentarzystom, którzy głosowali za tą ustawą. Wszystkim dziennikarzom, którzy ją wspierali i wszystkim, którzy kiedykolwiek słowem lub dziełem popierali ten projekt - wzywa rosyjski historyk i politolog Igor Szyszkin.
Audio
  • Polsko-rosyjski spór o dekomunizację z sankcjami w tle (Trzy strony świata/Trójka)
Pomnik czerwonoarmisty
Pomnik czerwonoarmistyFoto: Zayne C/shutterstock.com

To wszystko w odwecie za ustawę dekomunizacyjną, która mówi m.in. o demontażu pomników Armii Czerwonej. Rosjanie poczuli się obrażeni, bo dla nich II wojna światowa to świętość, a bohaterstwo czerwonoarmisty to dogmat.

- Ci żołnierze wiedzieli, co tu robią. Od tego byli politrucy - mówi Maciej Zaniewicz. Także po wojnie ci sami żołnierze, gdy już stacjonowali w państwach bloku wschodniego, wiedzieli, że są tam po to, by bronić świata przed faszystami z zachodu.

Czemu obecnie Rosja nie uznaje zbrodni czerwonoarmistów w krajach, przez które przechodził front, w tym w Polsce? Czy straty Armii Czerwonej, którymi tłumaczy się konieczność zachowania miejsc pamięci tych żołnierzy, były konieczne? O tym w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Trzy strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Maciej Zaniewicz (eastbook.eu)
Data emisji: 3.08.2017
Godzina emisji: 16.47

ml/mk

Zobacz także

Czytaj także

IPN odpowiada rosyjskiemu ministerstwu obrony: to fałszowanie historii

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 11:46
Publikowanie przez resort obrony Rosji wyselekcjonowanych dokumentów dotyczących Armii Czerwonej i stosunku do niej ludności polskiej z lat 1944-1945 to fałszowanie historii - podkreślił w piątkowym komunikacie IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żoliborska łódź podwodna. Historia Stanisława Rodowicza

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 16:00
Na warszawskim Żoliborzu, przy ulicy Fortecznej 4, powstała w trakcie okupacji jedna z najbardziej niezwykłych instalacji konspiracyjnych.
rozwiń zwiń